Rúško – je naozaj účinné? + (kde ho kúpiť)

Prevencia vírusových a bakteriálnych ochoreníRúško - je naozaj účinné? + (kde ho kúpiť)

Rúško predstavuje momentálne jednu z nevyhnutných pomôcok pri ochrane pred nákazou koronavírusom. Stále častejšie sa však ozývajú hlasy, že pred skutočnou nákazou je absolútne zbytočné. Je to naozaj tak alebo ide len o ďalšiu dezinformáciu, ktorá koluje na internete? V období, kedy na nás útočí nový koronavírus sa snažíme chrániť, ako najlepšie vieme. Zažívame epidémiu, s ktorou sme zatiaľ v našej dobe nemali tú česť.

Kde je možné zakúpiť rúška?

Ochranné pomôcky sú momentálne nedostatkovým tovarom, ktorý nikde nie je možné zohnať.

Iniciatívu vzali do svojich rúk mnohí ľudia, ktorí sa momentálne starajú o šitie bavlnených rúšok, pretože rúška na jedno použitie sú momentálne veľmi vzácne.

Má zmysel tieto rúška používať alebo sa jedná len o zbytočný krok a zdanlivú ochranu? Všetky informácie Vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Ochrana pred koronavírusom – začiatky a situácia dnes

Prvé zaznamenané prípady koronavírusu sa objavili už v novembri v Číne. Vtedy sme ešte nepredpokladali, že sa nákaza môže dostať i do našich podmienok a rozvinúť sa do obludných rozmerov. Najúčinnejšou ochrannou pomôckou je vo všeobecnosti respirátor (najčastejšie sa odporúča ty FFP3) (1).

 Momentálne však trpíme akútnym nedostatkom zdravotníckeho materiálu.

Respirátory predstavujú najúčinnejšiu ochranu proti nákaze koronavírusom. Pravdou je, že tento typ pomôcok je však nevyhnutný pre zdravotnícky personál, ktorý sa momentálne stará o pacientov trpiacich týmto ochorením.

Množstvo ľudí na internete sa preto na nás obracia s prosbou, aby sme využívali predovšetkým rúška na tvár, ktoré je možné i vyrobiť a respirátory nechali pre tých, ktorí momentálne pracujú v prvej línii (2).

Pre bežné používanie je pre nás dostatočnou ochranou látkové rúško, o ktoré je však potrebné starať sa po každom použití.

U nás aj vo svete sa momentálne bojuje s nedostatkom všetkých pomôcok – respirátorov, rukavíc, rúšok (3). Problémom bolo najmä šialené nakupovanie a vytváranie zásob, ktoré mali dopad na to, že teraz nie sú tieto pomôcky k dispozícii.

Ak máte zásoby respirátorov, rúšok či rukavíc na jedno použitie, je ten pravý čas osloviť niektorú z nemocníc alebo zdravotníckych zariadení v okolí a zvážiť darovanie. Na bežné nosenie dokáže bavlnené rúško rovnako pomôcť. Musím ho však nosiť každý z nás. Prečo je to také dôležité?

Ako nás dokáže rúško ochrániť?

Na samotnom začiatku by malo stáť, že je veľmi dôležité, z akého materiálu je rúško na tvár vytvorené. Najlepším materiálom, na ktorý momentálne nájdete množstvo odporúčaní, je 100% bavlna, ktorá je husto tkaná. Ochorenia ako sú napríklad chrípka alebo COVID-19 (ktorého pôvodom je práve spomínaný koronavírus) sú známe tým, že sa prenášajú infekčnými kvapôčkami s vysokým obsahom daného patogénu (4).

 

Kvapôčková infekcia je často zamieňaná s kvapôčkami, ktoré sú viditeľné voľným okom a vznikajú najmä po kašľaní a kýchaní. Je pravdou, že je to jeden zo spôsobov prenosu chrípky i koronavírusu, ale rozhodne nie je jediný. Celkovo existujú tri spôsoby, ktorými sa vírus chrípky i koronavírus prenášajú (5):

  • Veľkými kvapôčkami – spomínané vyššie, zotrvávajú vo vzduchu len po krátky čas
  • Malými kvapôčkami a časticami – sú dostupné vo vzduchu po dlhšiu dobu, sú aktívne dlhšie a umožňujú prenos na väčšiu vzdialenosť
  • Priamym kontaktom s respiračnými sekrétmi, ktoré sa dostanú na ruky a potom sú zanesené do blízkosti očí, úst či na sliznice, ktoré predstavujú vstupnú bránu pre infekcie celého spektra

Veľkú časť týchto kvapôčok, ktoré obsahujú aktívny patogén, majú možnosť zadržať práve rúška. Počas epidémie SARS, ktorá pred pár rokmi zúrila v Ázii sa prišlo na to, že masívne používanie rúšok na jednou použitie i tých, ktoré sú vyrobené z bavlny a je možné ich používať opakovateľne, malo vplyv na redukciu ohnísk ochorenia (6).

Nosiť či nenosiť rúško? To je otázka

Na začiatku celej epidémie vydala WHO odporúčania, ktoré nám mali pomôcť chrániť sa pred vírusom (7):

  • Pravidelné umývanie rúk vždy po tom, ako sme sa nachádzali vo vonkajšom prostredí
  • Nosenie ochrany na tvár, ktorá zakrýva ústa a nos
  • Nezdržiavať sa vo veľkých skupinách
  • V prípade objavenia príznakov ochorenia COVID-19 zotrvať v domácej karanténe
  • Po návrate zo zahraničia (z kritických oblastí) zotrvávať v domácej karanténe aspoň po dobu 14 dní

 Samotná WHO však vo svojich článkoch informovala, že len samotné nosenie ochrany na tvár v podobe rúška nie je dostatočnou ochranou pred koronavírusom.

Ako to teda je?

Samotné nosenie rúška na tvár nie je zárukou, že sa ochorením nenakazíte. Možný prenos sa odohráva i tak, že sa môžete dotknúť dýchacích sekrétov a vírus preniesť ku svojim očiam alebo na sliznice. Tie predstavujú možnosť, ako sa vírus do tela môže dostať aj v prípade, že nosíte rúško na tvári (8).

Najideálnejšie je kombinovať rúško na tvár i s ostatnými odporúčaniami.

Rukami sa rozhodne nedotýkajte svojej tváre, ak ste si ich po pobyte vonku či po nákupoch dostatočne neumyli mydlom pod tečúcou vodou.

Rúško však dokáže veľmi dobre zachytávať kvapôčky, ktoré vznikajú pri kašľaní a kýchaní a predstavujú hlavnú formu, ktorou sa vírus šíri. Niektoré štúdie odhadujú, že látkové rúška predstavujú približne päťnásobnú ochranu.

V prípade, že existuje možnosť, že budete v blízkom kontakte s infikovanou osobou, rúško zníži pravdepodobnosť, že bude na Vás koronavírus prenesený. Rovnako to platí i v prípade, že prenášačom nákazy ste vy (9).

Jednoducho povedané, vaše rúško ochraňuje ľudí vo vašom okolí a ich rúško zas ochraňuje Vás.

Práve z toho dôvodu je mimoriadne dôležité, aby každý z nás nosil ochranné rúška a rozhodne ich nebral na ľahkú váhu. Rúška však chránia len do určitej miery a preto je dôležité nezdržiavať sa na miestach, kde sa práve nachádza viac ľudí. Týmto spôsobom zvyšujete riziko nákazy aj napriek použitiu ochranného rúška na tvár.

Ako správne nosiť ochranné rúško?

Vzhľadom na to, že sme v minulosti nemali možnosť pripraviť sa na túto situáciu, mnoho ľudí momentálne tápe v tom, ako je potrebné správne nosiť ochranné rúško. Ako ho správne nosiť a na čo by ste nemali pred nosením rúška zabudnúť? Prinášame niekoľko tipov, ktoré publikovala na začiatku celej epidémie WHO (10):

  • V prípade, že budete nosiť bavlnené rúško, pred prvým použitím ho vybaľte a vyperte na minimálne 60°C. Možnosťou je, rúško zaliať vriacou vodou alebo vyvariť v hrnci. Po vysušení prežehlite rúško žehličkou na približne 95°C. Ak budete používať rúška na jednou použitie, táto starosť Vám odpadáva
  • Rúško si nasadzujte vždy čistými rukami, na ktoré ste použili dezinfekčný prostriedok alebo ste si ich umyli pod tečúcou vodou s mydlom
  • Zakryte si nos a ústa a poriadne sa uistite, že medzi rúškom a Vašou tvárou sa nenachádzajú žiadne medzery
  • Počas používania sa v žiadnom prípade rúška nedotýkajte, dotýkať sa ho môžete len poriadne vyčistenými rukami, na ktoré ste použili dezinfekciu alebo ich umyli mydlom a vodou
  • Rúško vymeňte, keď je vlhké, v žiadnom prípade nepoužívajte rúška na jedno použitie opakovane
  • Rúško si dávajte vždy dole zozadu, v žiadnom prípade sa nedotýkajte prednej strany rúška

Dodržiavanie preventívnych opatrení má rozhodne zmysel. Pomôže Vám minimalizovať riziko nákazy, na ktorú momentálne neexistujú žiadne overené lieky. Nezabudnite nosenie rúška pravidelne kombinovať s čistením rúk. Dezinfekcia nie je jedinou možnosťou, nezabúdajte ani na pravidelné umývanie klasickým či antibakteriálnym mydlom (11).

Kto a kedy by mal nosiť rúško na tvár?

Ešte pred pár týždňami panovalo všeobecné presvedčenie, že ochorenie ohrozuje len starých ľudí a ľudí, ktorí trpia chronickými či akútnymi ochoreniami oslabujúcimi imunitný systém. Nie je to však pravda.

Ochorenie COVID-19 má stále väčší potenciál viesť ku závažným respiračným symptómom.

Hoci vo všeobecnosti nepatrí väčšina populácie k ohrozenej skupine, môžu byť prenášačmi ochorenia, ktorým môžu infikovať práve starých rodičov či rodinných príslušníkov, ktorí majú problémy s imunitným systémom.

Opatrenia, ktoré podnikneme v dnešnej dobe sa významne podieľajú na tom, ako sa bude ochorenie šíriť a koľko ľudí sa ním nakazí (12). Práve nosenie ochranných rúšok je jeden zo spôsobov, ako spomaliť postup ochorenia. Rúško by ste mali mať nasadené keď (13):

  • Ak ste zdraví (neprejavujete žiadne príznaky ochorenia a neboli ste v kontakte s osobou, ktorá sa vrátila z rizikovej oblasti) nasadzujte si rúško vždy, keď sa nachádzate vo vonkajšom prostredí (nákupy potravín, venčenie psa,…)
  • V prípade, že kašlete alebo kýchate, noste rúško (a to i v prípade, že tieto príznaky vo vašom prípade znamenajú prejavy sezónnej alergie)
  • Rúško je účinné len ak jeho používanie kombinujete s častým umývaním rúk a používaním dezinfekcie na ruky, ktorá je založená na alkoholovej báze
  • Ak je Vaše rúško poškodené, vymeňte ho za nové
  • Rúško na jedno použitie nepoužívajte opakované
  • Rúško z bavlneného materiálu určené na niekoľko použití pravidelne perte a žehlite (zničíte tak vírus i iné choroboplodné zárodky)

Zdroje

  1. https://www.cdc.gov/
  2. https://www.vox.com/
  3. https://www.vogue.com/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
  7. https://www.who.int
  8. https://academic.oup.com/
  9. https://www.theguardian.com/
  10. https://www.who.int
  11. https://dennikn.sk/
  12. https://www.theguardian.com/
  13. https://www.who.int

 

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu