Rakytník rešetliakový – Skúsenosti a hodnotenie čaju a oleja

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) sa zaraďuje medzi tŕnitý drobný strom alebo ker, vyskytujúci sa najmä v krajinách ako je Čína, Nepál, Mongolsko, India, Sibír. Pre svoje jedinečné vlastnosti a blahodárne účinky sa v súčasnosti rozširuje do celej Európy. Môže dosahovať výšku 2,5 až 6 metrov a ľahko ho spoznať podľa výrazných bobúľ, ktoré môžu byť žltej, oranžovej až červenej farby. Chuť rakytníka je veľmi špecifická a aromatická. Najčastejšie pripomína sladkokyslú až horkastú chuť. Ak aj nie ste zástancom takýchto chutí a rozmanitej arómy, nie je sa čoho báť. V súčasnosti rakytník môžeme nájsť vo forme kapsúl, sirupu, prášku či sypaného čaju, kde je chuť menej badateľná.

HISTÓRIA RAKYTNÍKA


Už v starovekom Grécku poznali liečivú silu rakytníka.

História rakytníka siaha až do starovekého Grécka, kde sa používal najmä pri rôznych tráviacich ťažkostiach a zachovával pokožku zdravú a hebkú. Táto liečivá bylina sa často označuje aj ako  rastlina budúcnosti  alebo citrónovník severu. Je neuveriteľné, že len jedna bobuľka rakytníka pokryje denný príjem vitamínu C! Jedinečnosť rakytníka spočíva aj v tom, že sa dajú využiť všetky jeho časti. Od plodov, cez stonku až po samý koreň. Takýmto skvelým spôsobom zúžitkujete celú rastlinku bez jediného zvyšku.

Plody sa najčastejšie sušia a neskôr sa z nich vyrába vynikajúci rakytníkový čaj. Taktiež sú z nich veľmi chutné šťavy, džemy, kompóty a veľmi kvalitný olej.

ÚČINNÉ A LIEČIVÉ LÁTKY


Okrem vysokého podielu vitamínu C obsahuje aj vitamín A, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie celého ľudského organizmu.  Stimuluje a posilňuje imunitný systém, preto je veľmi účinný v boji proti nádche, chrípke a rôznym virózam. 

Podporuje tvorbu tráviacich enzýmov, čím je veľmi účinný pri liečbe tráviacich ťažkostí a žalúdočných vredoch. Reguluje krvný obeh a pomáha pri zvýšení pružnosti ciev. Taktiež sa s obľubou používa ako analgetikum, tlmí bolesť a slúži ako obrana proti civilizačnému stresu. Rakytník je efektívny pri odvádzaní toxických splodín z organizmu, a preto je skvelou voľbou pri detoxikačných kúrach.

VEDELI STE, ŽE?
Veľkým benefitom je, že jeho užívanie nie je návykové a je vhodné ho užívať aj dlhodobo.  VIAC INFO

Pre svoj vysoký obsah liečivých látok, je rakytník rešetliakový možné použiť pri najrozličnejších zdravotných problémoch.

LIEČIVÉ A VÝŽIVOVÉ LÁTKY

  • Vitamín C, A, E, provitamín D
  • Kyselina listová, karotenoidy
  • Minerálne soli (bór, železo, mangán)
  • Omega 3,6 mastné kyseliny
rakytník-rešetliakový-olej-čaj-cena-účinky

 

SPÔSOBY POUŽITIA


Rakytník sa v súčasnosti nachádza vo forme tabliet, kapsúl, sirupov ale aj ako sypaný čaj a už spomínaný rakytníkový olej. Ak ste sa rozhodli užívať rakytník v tabletách alebo ako sirup, dodržiavajte prosím konkrétne odporúčané dávkovanie.

VONKAJŠIE POUŽITIE RAKYTNÍKOVÉHO OLEJA


rakytník-rešetliakový-olej-čaj-cena-účinky

Rakytníkový olej lieči rôzne poranenia kože.

Rakytníkový olej možno použiť orálne, pri akútnych a chronických zápaloch sa požíva 3x denne jedna čajová lyžička, pri prevencii stačí jedna čajová lyžička denne. Olej je veľmi vhodný aj na vonkajšie použitie pri ošetrení pokožky, a to veľmi jednoduchou formou vmasírovania na postihnuté miesto. Olej lieči poškodenú kožu, hemoroidy, ekzémy a popáleniny.  Pokožku zanecháva zdravú, obmedzuje tvorbu vrások a podporuje rast a kvalitu vlasov. 

RAKYTNÍK REŠETLIAKOVÝ A JEHO LIEČIVÉ ÚČINKY


Bobuľky rakytníka obsahujú veľa vitamínu C, a preto sa radia na prvé miesto v boji proti vírusom. Celkovo posilňujú imunitný systém a ich účinky na ľudský organizmus sú priam zázračné.  Zlepšuje celkový zdravotný stav, stimuluje funkciu pečene, tlmí bolesti kĺbov a rôzne zápaly, lieči reumu a urýchľuje hojenie. Odvádza z tela nebezpečné toxíny a redukuje počet voľných radikálov v tele, čím sa stáva účinnou prevenciou proti vzniku nádorových ochorení.

rakytník rešetliakový-olej-čaj-cena-účinky

Z rakytníka sú využívané bobule aj listy.

Listy rakytníka sa považujú za najlepší liek depresie! Obsahujú alkaloidy, ktoré sa podieľajú na vzniku a na následnom uvoľňovaní serotonínu. Nazýva sa aj ako hormón šťastia, ktorý prispieva k pocitu pohody, šťastia a lieči depresiu.  Rakytník celkovo prispieva k lepšiemu zdravotnému stavu , zvyšuje odolnosť organizmu a znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi.

REVITAE – Bioinformačný výživový doplnok

revitae-cena-skúsenosti

Prečítajte si recenziu kvalitného výživového doplnku Revitae.

Obsahuje veľké množstvo rakytníka a má blahodárne účinky na celkové zdravie organizmu.

CENA: 23,40€
OBSAH BALENIA: 90 kapsúl

 

 

Rakytník rešetliakový – Skúsenosti a hodnotenie čaju a oleja
4.8 (96%) 5 votes
Tomáš Baňo
 

Dobrý deň, volám sa Tomáš Baňo a som autorom tohoto magazínu. Už 10 rokov sa venujem zdravému životnému štýlu. Zaujímam sa o alternatívne spôsoby liečby. V mojich článkoch vám ponúknem môj názor a hodnotenie rôznych výživových doplnkov.

Pridajte komentár 0 Komentáre

Napísať komentár: