Propolis a propolisová tinktúra – Účinky a použitie

DezinfekciaPropolis a propolisová tinktúra - Účinky a použitie

Med pozná určite každý z nás avšak veľmi často zabúdame na ďalšie prospešné včelie produkty. Medzi najznámejšie patria včelí propolis (propolisová tinktúra), včelí peľ a včelia materská kašička.

V tomto článku vám priblížim propolis.

Ak chcete rovno produkty s obsahom propolisu, vybrali sme pre vás podľa nás 5 najlepších produktov s propolisom.

18V prehľadnej tabuľke nájdete všetko od propolisovej tinktúry pre deti až po suchý propolis na výrobu vlastnej tinktúry. Nech sa páči.

Čo to je propolis?


Ako som už spomínal, propolis je lepkavá živicová hmota hnedej až oranžovej farby. Včely ho zbierajú do košíčkov, ktoré majú na zadných nožičkách.

Konkrétne ide o zmes živíc, vosku, éterických olejov a iných biologických látok, ktoré včely produkujú.

Včely propolis využívajú na natieranie stien úľu a utesňovanie hniezd.

Často sa do úľu dostanú drobné živočíchy, ktoré včely usmrtia a následne prostredníctvom propolisu zabraňujú rozkladu týchto usmrtených nepriateľov.

Propolis je zbieraný z niektorých stromov, hlavne ide o topole, brezy, gaštany, borovice a vŕby. V minulosti bol propolis nazývaný ako „včelí tmel“.

Keďže včelí propolis  má silné dezinfekčné účinky , včely ho využívajú na natieranie stien úľov a tým vlastne potláčajú vznik infekcií a vírusov.

VEDELI STE, ŽE? Prostredie vo včeľom úle je často sterilnejšie ako mnohých nemocniciach! Práve vďaka propolisu! Vyskúšať propolis

Čo obsahuje?


Zloženiu propolisu sa venuje skutočne veľká pozornosť. Pri jeho skúmaní sa zistilo, že obsahuje nasledujúce zložky:

  • 14,5% prchavých zložiek 
  • 14% mechanických prímesí
  • 11% peľu
  • 17% včelieho vosku
  • 10,5% trieslovín
  • 41,5% živice

Z ďalších zložiek sa v ňom nachádza napríklad železo, vápnik, meď, bór, chróm, mangán, zinok, kobalt, kremík, hliník, magnézium a iné mikroelementy.

Propolis a jeho štruktúra veľmi závisí od teploty.

Pri teplote 15°C je tvrdý a drobí sa

Pri teplote 36°C je mäkký a plastický

Pri teplote od 60°C do 70°C je riedky a pri teplote nad 80°C sa rozpúšťa. Propolis je rozpustný v liehu (60-70%)

Propolis účinky


Vedci potvrdili, že  propolis pôsobí antibakteriálne a brzdí rozvoj baktérií z rodu Enterococcus . Tieto baktérie spôsobujú napríklad meningitídu alebo zápal močových ciest.

VEDELI STE, ŽE? Propolis patrí medzi produkt s najsilnejším antibiotickým účinkom zo všetkých včelích produktov. Vyskúšať propolis

Medzi hlavné účinky patrí:

  • Má skvelé dezinfekčné účinky
  • Pôsobí stabilizačne a regeneračne
  • Je skvelý v boji proti baktériám a vírusom
  • Veľmi dobre pôsobí na hojenie rán (niektoré štúdie uvádzajú, že ho dokáže urýchlovať) (zdroj)
  • Pôsobí proti plesniam (zdroj)
  • Je veľmi účinný proti aftám a iným problémom v ústnej dutine (zápal hrdla, zápal ďasien)
  • Zlepšuje imunitu
  • Je antitoxický – ruší účinky niektorých jedov
  • Má anestetické účinky – tlmí bolesť

propolis a med

Propolisová tinktúra


Propolisová tinktúra je vlastne propolis zmiešaný s liehom. Väčšinou sa vyrába v pomere 1:1.

Takúto propolisovú tinktúru si môžete ľahko vyrobiť aj doma. Stačí zmiešať propolis s liehom v pomere 1:1 a nechať v uzavretej nádobe po dobu jedného týždňa.

Extrakt treba denne premiešať. Po týždni extrakt prefiltrujte cez filtrační papier a nalejte do tmavých fľaštičiek.

Propolisová tinktúra dávkovanie


Dávkovanie tinktúry závisí na probléme, ktorý ňou chcete vyriešiť. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie ochorenia, ktoré sa dajú vyriešiť pomocou propolisu.

Menopauza – Pri ženskom prechode sa propolisová tinktúra užíva po dobu jedného roka. Užívajte 10 kvapiek jeden krát denne.

Zvýšený krvný tlak – 30 kvapiek tinktúry večer pred spaním. Užívajte až do zlepšenia.

Kurie oká, otlaky a vredy – Namočíme vatu do propolisu, priložíme na postihnuté miesto a obviažeme.

Boľavé zubyPropolis na zuby prikladáme tiež tak, že vatu namočíme do tinktúry a priložíme na boľavý zub.

Kožné choroby a poranenia – Propolis pomáha na všetky druhy kožných chorôb. Tinktúru prikladáme na poranenú oblasť.

Vyskúšať propolisovú tinktúru

Propolis v rôznych produktoch


Pre svoje hojivé účinky nájdete okrem tinktúry propolis aj v:

  • mastiach s propolisom – používa sa na suchú, popraskanú kožu pre svoje regeneračné účinky a je vhodná k starostlivosti o pokožku u osôb s kožou náchylnú na plesne, ekzémy alebo v oblasti hemoroidov;
  • propolisových kvapkách – kvapky možno použiť na lokálnu, bodovú aplikácii na kožu alebo v dutine ústnej. Prípravky s propolisom využívajú osoby s drobnými zápalmi, ekzémami alebo pri výskyte zápalov v dutine ústnej. Aplikácia je veľmi jednoduchá – môžete ich nakvapkať do vody. Propolis je účinný aj v menších dávkach a koncentráciách.
  • šampónoch s propolisom – šetrný šampón s neutrálnym pH, vhodný pre mastné a poškodené vlasy, znižuje tvorbu lupín a regeneruje;
  • vlasových vodách s propolisom – okrem propolisu často obsahuje špeciálne výťažky, ktoré výrazne posilňujú rast nových vlasov u mužov i žien už po 14 dňoch. Pôsobí ako proti vypadávaniu a rednutiu vlasov, tak aj proti tvorbe lupín.
  • mydlách s propolisom – má výborné účinky predovšetkým na čistenie problematickej pleti, zároveň je ale veľmi jemné, nevysušuje a je vhodné na pokožku náchylnú k plesniam alebo exémom.
  • zubných pastách s propolisom – propolis vďaka svojim antibakteriálnym účinkom dosahuje skvelé výsledky najmä v ústnej dutine. Všetky vlastnosti propolisu môžete využiť vďaka zubnej paste s propolisom, ktorá je vhodná pre každodenné použitie a má upokojujúce účinky.
  • propolisových zubných pastách pre svieži dych – tie majú väčšinou čisto prírodné zloženie, výborne osviežujú dych a majú jemné bieliace účinky.
  • ústnych sprejoch s propolisom – Pre uvoľnenie, osvieženie a odstránenie nepríjemných pocitov v ústnej dutine sú tieto propolisové výrobky ako stvorené.
  • vodách po holení s propolisom – tie si poradí s pupienkami, červenými rankami a pleť čistia a zjemňujú. Decentne voňajú za propolisom a veľmi rýchlo upokojujú pleť.

Čo je vlastne propolis?


Názov propolis vznikol spojením gréckych slov pre – pred a polis – mesto. Tento produkt sa inak bežne označuje aj ako včelí tmel.

Propolis teda doslovne znamená predmestie, „predstavba“, resp. výstupok brániaci nepovolaným vstúpiť do „včelieho mesta“.

Inak povedané je to vosk používaný včelami na upchatie dier (včelia živica).

História propolisu


Včelí tmel je známy už tisíce rokov. Marcus Terentius Varro napísal: „Látka, z ktorej včely budujú pri vchode do úľa ochranu, sa nazýva propolis.

Pod týmto názvom používajú túto látku tiež lekári na masti a obklady, a preto je vzácnejšia ako med. „Medzi starovekými autormi, ktorí skúmali včelie produkty a poznali široké možnosti ich použitia, patrí tiež Plinius a Dioskorides. Aj oni už na označenie tejto lepkavej hmoty používali slovo propolis.

Ďalšie písomný doklad o propolise z čias staroveku pochádza od významného gréckeho filozofa Aristotela.

Je to neuveriteľné, ale tento staroveký polyhistor si zhotovil priesvitný úľ, aby mohol študovať život včiel vo včelstve a získané poznatky následne aplikovať na sociálne spoločenstvo ľudí. Ale včely, podľa jeho výpovede, nechceli odhaliť svoje skryté tajomstvá, a preto pokryli priesvitnú stenu úľa hmotou tmavej farby, pravdepodobne propolisom.

Slávny stredoveký lekár Ali Ibn Siná (Avicena) vo svojom známom medicínskom diele rozlišuje dva druhy vosku.

Jeden definuje ako čistý vosk, z ktorého sú tiež múry buniek plástov slúžiacich k odchovu mladých včiel a ukladanie medu, druhý ako čierny vosk. Označením „čierny vosk“ sa jednoznačne myslí propolis, ktorý, ako píše Avicena, „má tú vlastnosť, že vyťahuje hroty šípov a tŕne, pretože zjemňuje pokožku, má mierne čistiaci účinok a silne ju zmäkčuje“.

Ľudová medicína a propolis


Gruzínska ľudová medicína používala v boji proti chorobám propolis a tiež niektoré masti s propolisom. Novorodencom sa prikladal na pupok kúsok propolisu (propolisový koláč).

V gruzínskych medicínskych spisoch z 12. – 15. storočia sa veľmi často hovorí o liečivej sile propolisu. Ako príklad môžeme uviesť gruzínskou lekársku knihu „Karabadine“, ktorej autorom bol Zaza Fanaskerteli – Ticišvili. Uvádza napr. Použitie propolisu proti zápalom ústnej dutiny a na ošetrenie zubného kazu.

Aj v Arábii sa propolis používal pri bolestiach zubov, zubnom kaze a pri zápaloch ústnej dutiny. Propolis sa jemne rozdrobil, zmiešal s olivovým olejom a vzniknutou kašou, ktorá mala zmierňujúci účinok na bolesti a pôsobila protizápalovo, sa potierali ďasná.

V r. 1909 uverejnil N. Alexandrov (Rusko) článok s názvom „Propolis ako liek“ v ktorom zoznamoval čitateľa s ošetrením kurích ôk propolisom.

Išlo o metódu, s ktorou sa zoznámil už v r. 1893. V ZSSR sa v období druhej svetovej vojny v lazaretoch bežne používali masti z propolisu na liečenie rán. Koniec koncov už počas veľkého Napoleonovho ťaženia Európou sa propolis využíval na ošetrovanie rán. V SR je propolis oficiálne uznaným liečebným prostriedkom.

Propolis a propolisová tinktúra proti bradaviciam


Trápia vás bradavice? Potom vám určite príde vhod tento krátky návod o tom, ako sa ich dokážete zbaviť pomocou propolisovej tinktúry.

Potierame alebo kvapkadlom aplikujeme do okolia bradavíc. Následne necháme okolie zaschnúť a prelepíme na jednu hodinu denne po dobu dvoch týždňov. Najvhodnejší je na tento účel klasický rýchloobväz, v ktorom si vystrihneme malý otvor tak, aby samotná bradavica nebola prikrytá. Malé bradavice stačí raz denne ošetriť propolisovou tinktúrou a následne prelepiť už spomínaným prestrihnutým rýchloobväzom alebo náplasťou. Tento proces je potrebné opakovať po dobu dvoch týždňov.

Bradavice sa môžu odstraňovať tiež tak, že sa prikryjú malými kúskami surového propolisu alebo zmesi propolisu s medom. Následne sa prelepia po dobu dvoch až troch týždňov. Podľa potreby je potom nutné proces obnovovať.

Pri výskyte veľkého množstva bradavíc by bolo veľmi náročné aplikovať tento proces na každú z nich. Preto sa vyberie jedna bradavica, na ktorú bude tinktúra aplikovaná.

Najlepšie je vybrať bradavicu umiestnenú tak, aby jej ošetrenie bolo dobre prístupné. Táto bradavica sa následne ošetruje kašovitou hmotou zhotovenou z medu a z jemného surového propolisu. Túto kašičku každý druhý deň nanášame do okolia bradavice a prelepujeme obväzom.

Po uplynutí dvoch až troch týždňov všetky bradavice postupne odpadnú, pričom tá ošetrovaná odpadne ako posledná. Týmto spôsobom sa dajú odstrániť aj bradavice, ktoré doteraz odolávali všetkým ostatným metódam odstránenia.

Cena a prípravky s obsahom propolisu


Prípravkov s obsahom propolisu je na trhu naozaj veľa. Pripravili sme pre vás prehľad tých najkvalitnejších a overených prípravkov, ktoré podľa nášho názoru stoja za vyskúšanie.

Navyše sú z overených obchodov.

Tabuľku nájdete na začiatku článku.

propolis a propolisová tinktúra

Moje skúsenosti


Osobne som veľkým fanúšikom alternatívnej liečby ku ktorej propolis a iné včelie produkty zaručene patria.

Dokonca som sa rozhodol si vytvoriť vlastnú propolisovú tinktúru, ktorú používam napríklad na afty. 

Nanesenie tinktúry na afty je najprv dosť bolestivé ale naozaj účinné.

Niekedy afty zmiznú už nasledujúci deň ráno.

Ďalším plusom propolisu je to, že mi pomáha proti kazom. Presne tak, propolis je vhodný aj na zuby!

Odkedy ho používam tak som na preventívnej prehliadke nemal ani jeden kaz.

Takto vyzerá moja vlastná propolisová tinktúra.

propolisová tinktúra moja vlatná
Tinktúru som po prefiltrovaní dal do tmavej fľaštičky.

 

propolis
Farba bola hnedá až mierne oranžová.

Na výrobu som použil suchý propolis, ktorý ma stál iba 3,50€.

A objednal som ho z overeného obchodu Babičkina-záhrada.sk.

Ak máte vlastné skúsenosti s propolisom, neváhajte sa o ne podeliť v komentároch :).

4.6/5 - (10 votes)

12 Komentáre

  1. Propolis je skvelá vec. Síce som ho nekupoval lebo som včelár a vyrábam si ho doma podobne ako píšete aj vy. Používam ho na dezinfekciu rán. Urýchli hojenie o polovicu! 🙂

  2. Podľa mňa je propolisová tinktúra nutnosťou v každej domácnosti! Dve tri kvapky na vypláchnutie úst a problémy sú fuč.

  3. Propolis používam na všetko fakt. Či už pred spaním na výplach úst alebo na dezinfekciu. Fkat odporúčam! Konkrétne sa mi osvedčila tá propolisová tinktúra pre deti, je taká jemnejšia.

  4. Dobrý den prosím Vás je dobré používať propolisovú tinktúru aj pri divertikulárnej chorobe hrubého čreva.Dakujem.

  5. Dobrý deň, s takouto otázkou by som určite kontaktoval svojho lekára. Dokáže vám dať presnejšiu a hlavne overenú odpoveď!

  6. Dobrý deň, Svetlana. Áno, mne osobne pomáha na afty, keďže s nimi mám neustále problémy už od detstva. Dokonca si propolisom vyplachujem ústa večer pred spaním.

  7. ja som neni vcelar ale stale pouzivam propolis 35-40 kvapky 3x denne aj teraz v mojej chorobe leukemiu ktoru som ozaj prekonal.aj med pomaha,ako aj pel pomaha.

  8. Dobrý deň, Antónia. Áno, propolis je možné zriediť s vodou. Ja osobne ho však neriedim. Je to na vás, ako vám je to pohodlnejšie.

  9. Pomaha propolisova tinktura aj pri zapaloch mociveho mechura a vagynalnych infekciach dakujem

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu