Paratizy v tele – 10 príznakov signalizujúcich napadnutie organizmu parazitmi

ChorobyParatizy v tele - 10 príznakov signalizujúcich napadnutie organizmu parazitmi

Každý z nás v tele nosí parazitov bez toho, aby sme si ich existenciu uvedomovali. Väčšinu ľudí pri zmienke o parazitoch napadnú dlhé červy, ktoré prebývajú v tráviacej sústave.

Pravda je však taká, že tie predstavujú len jednu skupinu parazitov. Medzi najjednoduchších parazitov patria víri, ktoré parazitujú na ľudských bunkách a využívajú ich replikačný potenciál pre svoje delenie.

Čo všetko dnes vieme o parazitoch?

Čo všetko si môžeme pod definíciou parazit predstaviť?

Parazit je organizmus, ktorý využíva prostredie iného organizmu pre svoje prežitie, následný rast a rozmnožovanie. Každá zo skupín živých organizmov má svojich parazitov.

Najmenšou skupinou parazitov je skupina vírusov. Vírus nepredstavuje živý organizmus. Je to len genetický program, ktorý sa bez pomoci bunky, na ktorej parazituje, nedokáže sám deliť.

Po skupine vírusov existuje celá plejáda bakteriálnych parazitov, ktorý stoja za akútnymi i chronickými ochoreniami. Mnoho ľudí je nositeľom bakteriálneho parazita bez toho, aby si to vôbec uvedomilo.

V mnohých prípadoch tento parazit v žiadnom ohľade neovplyvňuje zdravie svojho hostiteľa. Najčastejšie preto, lebo sa dostal do prostredia, v ktorom sa nemôže množiť a tak v ňom len prežíva a nepodlieha reprodukčnému cyklu.

Najzložitejšou skupinou je skupina červov, ktorá do seba zahŕňa množstvo biologických radov, druhov a poddruhov. Vo väčšine prípadov sa nachádzajú dospelé štádia týchto parazitov v tráviacej sústave človeka.

Predstavujú nebezpečnú formu, pretože ochudobňujú telo o živiny, ktoré potrebuje pre svoje správne fungovanie. To však nie je jediným problémom. Parazity v črevách často tvoria štádiá, ktoré vytvoria mimoriadne odolnú cystu.

Cysta parazita nadnesene znamená štádium, ktoré sa ďalej nedelí, ale prežíva a dúfa v prenos na ďalšieho hostiteľa.

Parazit sa týmto spôsobom môže dostať kdekoľvek. Do svalov, do mozgového tkaniva, do pľúc a mnohých ďalších orgánov, ktorých funkciu následne poškodzuje. Z toho dôvodu je potrebné parazitické ochorenia začať liečiť okamžite a dosiahnuť ich úspešné vyliečenie.

V týchto prípadoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Rovnako dobrým krokom je pripraviť si malý prieskum liekov dostupných bez lekárskeho predpisu. Dané liečivá obsahujú účinné látky, ktoré sa môžu stať účinnou výhodou v boji proti parazitom v ľudskom tele.

Príznaky signalizujúce prítomnosť parazita

Problémom je, že parazity len vo veľmi zriedkavých situáciách vysielajú jasné signály o svojej činnosti. V mnohých prípadoch je ochorenie spôsobené parazitmi nerozpoznané a zamenené s iným často sa vyskytujúcim ochorením.

Aké sú hlavné príznaky ochorení spôsobených parazitmi?

Parazity v tele a ich príznaky:

  • Bolesť žalúdka, prípadne celej brušnej dutiny
  • Časté kŕče
  • Nevysvetliteľné chute na sladké potraviny
  • Problémy s rýchlym nárastom či naopak poklesom hmotnosti
  • Vývoj spánkových porúch
  • Anémia a nedostatok železa
  • Bolesti hlavy, časté migrény a vznik depresie
  • Problémy s imunitou – časté ochorenia, prechladnutie
  • Problémy so zrakom – neostré videnie
  • Svrbenie pokožky, vytvorenie ekzému, vyrážok a celkové zhoršenie stavu pleti
  • Konzumácia nadmerného množstva potravy
  • Časté žalúdočné a tráviace problémy – hnačka, zvracanie, zápcha, plynatosť, …
  • Problémy s vnímaním chute potravy
  • Pokles sexuálnej túžby a poruchy menštruačného cyklu u žien
  • Bolesti kĺbov a svalov, problémy s pohybovým aparátom celkovo
  • Nadmerné vypadávanie vlasov
  • Extrémne kolísanie hladiny cukru v krvi

Okrem spomínaných problémov však parazity v tele so sebou nesú ďalšie príznaky. Každý organizmus sa vyznačuje svojimi typickými pochodmi a tak i vniknutie parazita do organizmu človeka sa môže medzi jednotlivými pacientmi prejavovať odlišne.

parazity a bolesť hlavy

Existuje skupina, ktorú ohrozujú parazity viac?

V minulosti prevládal názor, že parazity sú problémom najmä rozvojových krajín a krajín tretieho sveta, ktoré sa potykajú s nedostatkom zdrojov. Áno, výskyt ochorení spôsobených parazitmi je v týchto krajinách naozaj vysoký. Pravdou je, že ani naša populácia nie je proti parazitom imúnna a parazity sa tu vyskytujú veľmi často.

Jednou z najohrozenejších skupín, ktoré sú často obeťami parazitov, sú deti.

Deti v materských škôlkach nezvládajú hygienu v dostatočnej miere a tak sa často môže stať, že sa parazitom nakazia. Šírenie parazita v kolektíve detí je potom už veľmi jednoduchou a rýchlou záležitosťou.

Deti objavujú svet ústami a detské pieskoviská predstavujú v podstate jeden z najväčších zdrojov nákazy. Vajíčka parazitov sú mimoriadne odolné voči tráviacim kyselinám a tak po obliznutí kontaminovaného predmetu dieťaťom dochádza k rýchlemu rozvoju ochorenia spôsobeného parazitmi.

Vajíčka, larvy či dospelé jedince sa nevyhýbajú pri svojej migrácii telom človeka ani pľúcam.

Častým sprievodným javom napadnutia organizmu parazitmi u detí i dospelých je vznik a následný rýchly rozvoj astmy. A to i v prípade, že predtým dieťa netrpelo žiadnym ochorením, ktoré je spájané s dýchacou sústavou.

Od detí sa veľmi často nakazia rodičia a výrazný problém vzniká ak sa od dieťaťa nakazí matka, ktorá je tehotná. V prvom trimestri nie je možné liečiť parazitické ochorenia.

Liečba

Liečba však musí byť ukončená pred narodením dieťaťa V opačnom prípade môže dôjsť k nákaze dieťaťa behom pôrodu.

Zdrojom nákazy je i nedostatočne tepelne opracované jedlo.

V predchádzajúcich riadkoch sme spomínali, že larvy parazita sa dostanú i do svalového tkaniva, v ktorom vytvoria odolnú cystu. Táto situácia nenastáva len u človeka, ale i u celej rady hospodárskych zvierat, ktorých mäso je denne konzumované. Cysty sú mimoriadne odolné a ničia sa až pri vysokej teplote. Nedostatočne tepelne upravené či dokonca surové mäso je častým zdrojom nákazy.

Problém nastáva i pri zelenine a ovocí. Na hnojene hospodárskych plodín sa často používa živočíšne hnojivo, ktoré predstavuje obrovský zdroj vajíčok parazitov. Ak dostatočne neumyjete plody môžete sa veľmi jednoducho nakaziť.

Zhrnutie možných zdrojov parazitov:

  • Nedostatočné dodržanie hygieny
  • Špinavé ruky
  • Predmety v pieskovisku a celkovo predmety nachádzajúce sa vo vonkajšom prostredí
  • Nedostatočne tepelne opracované či surové mäso
  • Nedostatočne umyté ovocie a zelenina
  • Domáce zvieratá – i v ich prípade môže dôjsť k prenosu parazita na človeka, ale len vo vzácnych prípadoch

Chronické ochorenia a parazity – na čo sa pripraviť?

Často sa hovorí predovšetkým o akútnych ochoreniach, ktoré majú parazity na svedomí. Hovoríme o bolestiach a kŕčoch v brušnej dutine, ale neuvedomíme si, že parazit môže stáť i za vznikom chronických ochorení. Pri svojom pobyte v ľudskom organizme neostáva parazit nečinne na jednom mieste. Často migruje a presúva sa. Nehovoria o tom, že je potrebné, aby sa maskoval pred rozpoznaním imunitným systémom.

Parazit pri svojom pobyte vylučuje toxíny, ktoré mu spríjemňujú pobyt v ľudskom organizme.

Tieto toxíny však narúšajú tkanivá a poškodzujú činnosť orgánov. Vznikajú dokonca i pri metabolizme parazitov. Toxíny môžu v ľudskom organizme stáť za vznikom rakovinového bujnenia.

Ako je možné parazity odstrániť?

Prvým krokom je návšteva lekára, ktorý presne diagnostikuje váš problém a určí druh parazita, ktorým ste sa nakazili. Na rad prichádzajú lieky proti parazitom. Okrem užívania liekov je potrebné vyčistiť celú domácnosť a vyprať všetky tkaniny, s ktorými ste prišli do styku na vysokej teplote. Skvelým krokom je i úprava stravy.

parazity a únava

Akej strave sa pri liečbe parazitov vyhnúť?

  • Cukor
  • Umelé sladidlá
  • Spracované potraviny
  • Mastné a vyprážané jedlo
  • Minimalizovať obilniny a škrobové potraviny

Liečba parazitov je beh na dlhú trať. Je však potrebné vyhrať vojnu proti ich prítomnosti vo vašom organizme.

4/5 - (1 vote)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu