Obsah článku

Ľanový olej – Cena, účinky a užívanie

Oleje a maslá Ľanový olej - Cena, účinky a užívanie

Hľadáte kvalitný rastlinný olej? Vyskúšajte ľanový olej.

Prinášame vám prehľad tých najkvalitnejších olejov na našom trhu. Medzi hlavné účinky oleja patrí to, že podporuje imunitu, zrak a mnoho iného.

Poďme sa pozrieť bližšie na tento skvelý olej.

Prehľad cien ľanového oleja

Účinky ľanového oleja


Ľanové semená a olej z nich vylisovaný má mnoho zdravotných prínosov. Dokáže telu dodať dostatok bielkovín, vlákniny a nenasýtených mastných kyselín.

Semená sú často využívané aj pri chudnutí. Potláčajú totiž chuť do jedla a znižujú tak hmotnosť. (zdroj)

Ľanový olej má veľmi podobné účinky ako semená. Jeho účinky sú skutočne široké, nájde svoje využitie v kozmetike aj vo varení. (POZOR! Nepoužívajte ho priamo na varenie. Vysoká teplota totiž môže tuky premeniť na škodlivé látky. Používajte ho až po varení alebo v studenej kuchyni.)

Medzi hlavné účinky ľanu patrí:

  • Obsahuje Omega3 mastné kyseliny – Už jedna polievková lyžica tohoto oleja dokáže pokryť dennú potrebu týchto tukov. Omega 3 mastné kyseliny dokážu znížiť zápaly, zlepšiť zdravie srdca a ochrániť mozog a jeho funkcie.
  • Zabraňuje rastu rakovinových buniek – Bola vykonaná štúdia, v ktorej bolo myšiam podávané malé množstvo ľanového oleja počas 40 dní. Bolo zistené, že došlo k zredukovaniu rakovinových buniek. (zdroj)
  • Zlepšuje zdravie srdca – Ako som už spomínal, ľan obsahuje veľké množstvo omega 3 mastných kyselín, ktoré dokážu zlepšiť elasticitu ciev. Vplýva tiež na zníženie krvného tlaku.
  • Pomáha pri hnačke a zápche – Zopár štúdií preukázalo, že je vhodný na potlačenie týchto ťažkostí. na 100% potvrdenie je však treba vykonať viacero pokusov.
  • Potláča celulitídu – Pridaním ľanových semiačok alebo oleja môžete dosiahnuť zredukovanie celulitídy.
  • Potláča zápaly – Zložky nachádzajúce sa v ľane môžu pomôcť pri chronických zápaloch.

Zloženie


Kvalitný ľanový olej by mal byť lisovaný za studena.

Pýtate sa, čo to znamená?

Lisovanie za studena je lisovanie bez vysokých teplôt. Zostávajú tak zachované všetky cenné a výživné látky. Týmto spôsobom sa vyprodukuje síce menej oleja, ale je o to kvalitnejší! Niektoré oleje sú preto drahšie. Pred kúpou si vždy pozrite či ide o olej za studena lisovaný.

ľanový olej cena skúsenosti a účinky

Takéto oleje treba skladovať na chladnom a tmavom mieste. Ideálne v chladničke.

Čo sa týka zloženia, olej by mal byť zložený iba z jednej max 2 zložiek! Nemal by obsahovať žiadne pridané a konzervačné látky!

Nežiaduce účinky a upozornenia


Ľanový olej nemá zdokumentované žiadne vedľajšie účinky. Ako pri všetkých výživových doplnkoch, aj tu platí veta všetko s mierou!

Po určitom čase užívania ľanového oleja ho odporúčame nahradiť iným rastlinným olejom. Napríklad tekvicovým, avokádovým, levanduľovým olejom atď…

Upozornenia

  • Neupravujte tento olej tepelne!
  • Skladujte v chlade a spotrebujte najlepšie do 60 dní
  • Neslúži ako náhrada pestrej stravy.
  • Skladujte mimo dosahu detí.

Ľanový olej a jeho cena


Pripravili sme si pre vás výber tých najkvalitnejších ľanových olejov na našom trhu.

V tabuľke nájdete rôzne oleje za rôzne ceny. Niektoré sú univerzálne, iné zasa iba na vonkajšie použitie! Môžete si vybrať tekutý olej alebo vo forme tabliet.

Vyberali sme podľa pomeru cena/kvalita. Nech sa páči.

Dávkovanie ľanového oleja


Odporúčané dávkovanie je 1 až 3 lyžice denne. Ideálne je kombinovať ho s mliečnym výrobkom ako napríklad jogurt, tvaroh atď…

Pýtate sa, prečo?

Táto kombinácia má veľmi dobrý vplyv na trávenie a celkový metabolizmus.

  • Užívajte 1 lyžičku ráno a 1 lyžičku večer
  • Vyskúšajte kombináciu s tvarohom
  • Je vhodný na priamu konzumáciu (neupravujte tepelne)
  • Je tiež vhodný na kozmetické účely

Ako si vybrať a skladovať ľanový olej


Ľanový olej je „náladový“ výrobok, keďže akékoľvek porušenie podmienok skladovania môže zredukovať všetky výhody jeho použitia na takmer žiadne.

Aby ste tomu zabránili, postupujte podľa nasledovných pravidiel.

Zvoľte olej vo fľašiach z tmavého skla


Panenský ľanový olej lisovaný za studena má mnoho predností najmä vo svojich pozitívnych účinkoch na ľudské zdravie a krásnu pokožku.

Bohužiaľ, jeho unikátne zloženie v podobe vysokého podielu mastných kyselín má aj svoje nevýhody. Vďaka obsahu týchto kyselín ľanový olej na vzduchu ľahko oxiduje.

Je potrebné sa preto riadiť nasledovnými pravidlami:

  • Kvôli rýchlej oxidácii je dôležité panenský ľanový olej uchovávať na chladnom a tmavom mieste, najlepšie v chladničke.
  • Ľanový olej je potrebné chrániť pred priamym slnkom
  • a po použití nádobu s olejom ihneď uzatvárať.
  • Určite dodržujte odporúčanú trvanlivosť oleja.
  • Za izbovej teploty ľanový olej začína rýchlo oxidovať, tým mizne aj jeho priaznivé účinky.

Aj preto je ľanový olej často dodávaný v tmavých fľašiach. Tiež sa neoplatí kupovať ľanový olej v bežných obchodoch, kedy neviete ako dlho bol olej vystavený svetlu a izbovej teplote.

Oxidácia alebo tiež tzv. žltnutie ľanového oleja sa prejavuje zmenou vône a chute oleja, ktorá začne byť silne horkastá. Skazený olej sa potom rozhodne nedá konzumovať, môže byť naopak zdraviu škodlivý.

S tým súvisí aj kvalita výroby rastlinného oleja. Ľan je významnou rastlinou pre posilnenie nášho zdravia. Ľanový olej, ktorý má mať maximum cenných látok však musí byť panenský, teda lisovaný za studena. Oleje, ktoré pri výrobe prešli spracovaním teplom, zdravie viac poškodzujú než mu prospievajú.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky ľanového oleja


Ľanový olej nie je vhodné používať v nasledujúcich prípadoch:

  • individuálna neznášanlivosť
  • ochorenie pečene, žlčníka alebo pankreasu – je nutná predchádzajúca konzultácia s lekárom
  • liečba cyklosporínom, antidepresívami, antidiabetikami, antihypertenzívami a riedidlami krvného riečiska
  • užívanie orálnej antikoncepcie
  • hormonálna substitučná terapia
  • dojčenie
  • žlčník a urolitiáza
  • enterokolitída

Ak dlhodobo užívate ľanový olej v množstve väčšom ako 2 polievkové lyžice denne, sú možné nasledovné nežiaduce účinky:

  • pocit ťažkosti v žalúdku, nevoľnosť
  • hnačka
  • tendencia ku krvácaniu a krvácanie spôsobené znížením zrážania krvi

Pre vonkajšie použitie ľanového oleja neexistujú žiadne kontraindikácie, s výnimkou alergickej reakcie. K identifikácii individuálnej neznášanlivosti použite malé množstvo oleja na vnútornej strane predlaktia.

Obohatenie stravy ľanovým olejom


Pre obohatenie stravy stačí požívať 1 polievkovú lyžicu ľanového oleja denne.

Aby ste predišli možným problémom s trávením, začnite s 1/3 lyžice denne, postupne zvyšujte dávku. Doba trvania používania za účelom prevencie je 1 mesiac, na účely konkrétnej liečby – 3 mesiace alebo viac. Olej môže byť čistý alebo použitý v chladnej kuchyni.

Ľanový olej sa nepoužíva na smaženie a pečenie, pretože vysoká teplota mení štruktúru oleja a dáva jej karcinogénne vlastnosti.

Výhody ľanového oleja pre ženy


ALA a lignan, ktorý je v bohatom zastúpení v zložení ľanového oleja zlepšuje stav kože a vlasov a udržuje hormonálnu rovnováhu.

Navyše prítomnosť týchto látok v strave spomaľuje proces starnutia a znižuje riziko vzniku rakoviny pŕs.

Behom tehotenstva sa však odporúča upustiť od konzumácie ľanového oleja kvôli nebezpečenstvu predčasného pôrodu.

Ľanový olej pre koncepciu


Ak chcete urýchliť nástup tehotenstva, venujte pozornosť ľanovému oleju. Lignan – látka s fytoestrogennym účinkom, ktorá je prítomná v ľanových semienkach, ale čiastočne sa odstráni, keď je olej lisovaný.

Niektorí výrobcovia dodatočne pridávajú lignan k hotovému výrobku, ktorý by mal byť uvedený na obale (napríklad Flax Oil High Lignan alebo Barlean’s).

Odporúča sa užívať tento liek v období medzi ovuláciou (približne 14. deň cyklu) a menštruáciou 1 lyžička 1-2 krát denne. Pokračujte v suplementácii až do tehotenstva. Postupne sa predlžuje druhá polovica cyklu „progesterónu“, čo zvyšuje pravdepodobnosť koncepcie.

Ak sú problémy s koncepciou spôsobené hormonálnou nerovnováhou (syndróm polycystických vaječníkov, endometrióza, myómy maternice), malo by byť požívanie ľanového oleja koordinované s lekárom, pretože tento liek môže interagovať s liekmi predpísanými na liečbu týchto ochorení.

Výhody ľanového oleja pre mužov


Ľanový olej zlepšuje stav ciev, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a pomáha budovať svalovú hmotu ako suplement pri pravidelnom tréningu.

Existujú trochu rozporuplné informácie o účinku ľanového oleja na prostatu. Každopádne sa suplementácia jednou lyžicou ľanového oleja denne javí ako zdravotne prospešná.

Ľanový olej pre sexuálnu výkonnosť


Tým mužom, ktorí trpia erektilnou dysfunkciou, je odporúčané denne jesť šalát zo strúhanej mrkvy a 2-3 strúčiky cesnaku ochutené ľanovým olejom.

Táto kombinácia má silný čistiaci účinok na cievny systém, zlepšuje tak krvný obeh a zlepšuje kvalitu erekcie.

Ľanový olej na prostatitídu


Ako prírodný liek na prostatu je taktiež vhodný ľanový olej s vysokým obsahom lignanov (1 polievková lyžica na deň) alebo ľanové semienka (2-4 lyžice na deň).

Ľanový olej pre fúzy a bradu


Ak chcete urýchliť rast fúzov a brady, mali by ste kombinovať príjem ľanového oleja na vnútorné a vonkajšie použitie.

Aplikujte olej masážnymi pohybmi na bradu, nechajte 1 hodinu pôsobiť a potom opláchnite.

Ľanový olej pre masáž


Na prvý pohľad je ľanový olej vhodný pre masáž vďaka svojej ľahkej, kĺzavej štruktúre. Na druhej strane rýchla absorpcia a zvláštna vôňa nerobia tento olej najlepším riešením na relaxačné a športové masáže.

Čiastočne sa dajú neutralizovať tieto nevýhody miešaním ľanového oleja v rovnakom pomere s avokádovým alebo iným olejom – táto zmes je vhodná pre olejovú masáž vo vani alebo saune.

Samotný ľanový olej je ideálny pre dva typy masáží.

  • Masáž hlavy s ľanovým olejom urýchľuje rast vlasov, lieči vlasovú pokožku, vlasy sú po nej silné a žiariace. Prevádza sa tak, že po dobu asi 20 minút masážnymi pohybmi aplikujte olej na vlasy po celej dĺžke. Potom si vlasy prikryte mierne vyhriatym uterákom a asi po 20 minútach si ich umyte.
  • Masáž pŕs ľanovým olejom pozitívne pôsobí na pokožku, ktorú zjemňuje a zvláčňuje. Zlepšuje tiež tvar a celkové zdravie prsníkov. Masáž robte ľahkými kruhovými pohybmi dvakrát denne po dobu 10-15 minút. Pre optimálne výsledky sa odporúča túto masáž robiť pravidelne po dobu aspoň 2 týždňov. Nebýva zriedkavé všimnúť si aj zväčšenie poprsia. To je popri zlepšení zdravia celkom hodnotný bonus, nemyslíte?

Ľanový olej a esenciálne oleje


Účinnosť postupov s ľanovým olejom možno zlepšiť pridaním esenciálnych olejov. Odporúča sa pridanie v pomere 1 až 3 kvapiek na lyžicu ľanového oleja.

K ľanovému oleju sa hodia mnohé ďalšie oleje ako napríklad:

  • rozmarínový olej
  • cédrový olej
  • olej z jalovca
  • ylang-ylang
  • citrónový olej

Všetky tieto oleje pôsobia pozitívne na pokožku a dávajú jej pružnosť a tón.

Ľanový olej pre športovcov


Ľanový olej dokáže byť prínosným pre športovcov hneď niekoľkými spôsobmi:

  • Ľanový olej zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, čo zlepšuje schopnosť stráviteľnosti glukózy telom, zvyšuje sa tak energia a urýchľuje aj syntéza bielkovín. Ľanový olej teda prispieva k urýchlenému vytváraniu svalovej hmoty.
  • Denné požívanie ľanového oleja umožňuje prijímať užitočné tuky vo vyváženej forme bez potreby zvyšovania obsahu kalórií v strave.
  • Ľanový olej znižuje nepohodlie vo svaloch a väzoch
  • Ľanový olej urýchľuje zotavenie po intenzívnom tréningu.

Ľanový olej na liečbu prechladnutia


Na záver jedna šikovná rada pre chladné obdobia. Vyrobte si a používajte viacúčelový liečebný balzam z ľanového oleja.

Jednoducho zmiešajte 1 kvapku esenciálnych olejov z borovice, tymianu a oreganového oleja s jednou lyžicou ľanového oleja.

Zmes má protizápalové, antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky.

Najčastejšie sa používa:

  • Pri faryngitíde, bolesti v krku a zápale ústnej dutiny si vezmite lyžicu zmesi do úst a kloktajte po dobu 40-50 sekúnd.
  • Pri kašli a bronchitíde sa odporúča inhalácia zmesi 1 polievkovej lyžice na 200 ml horúcej vody. Samotnú olejovú zmes je tiež vhodné vtierať do pokožky hrudníka, kde sa vstrebe cez rozšírené lymfatické uzliny a priaznivo pôsobí na zlepšenie stavu trpiaceho.
  • Pri prvých prejavoch herpesu – aplikujte na postihnutú oblasť niekoľkokrát denne.

Kde kúpiť ľanový olej?


Ľanový olej môžete zakúpiť napríklad v obchodoch so zdravou výživou alebo v niektorých lekárňach ako napríklad Dr.Max, BioCare alebo Babičkina-záhrada.

Ideálne je zakúpiť ho cez internet. Vyhnete sa tak behaniu po obchodoch a jeho cena na internete je výrazne nižšia ako v kamenných obchodoch.

Pozrite si prehľad tých najkvalitnejších ľanových olejov na našom trhu.

Naše hodnotenie


Zdravie

Ľanový olej podporuje cievy a chráni srdce.


Cena

Jeho cena nie je príliš vysoká.


Kvalita

Oleje, ktoré sme pre vás vybrali sú za studena lisované.


Dávkovanie

Jednoduché dávkovanie. 1 až 3 lyžice denne.

Hlavné výhody Ľanového oleja

  • Podporuje funkcie srdca
  • Pomáha pri hnačke a zápche
  • Obsahuje veľa Omega3 mastných kyselín
  • Potláča zápaly

  • Zabraňuje rastu rakovinových buniek
  • Potláča celulitídu
  • Vhodný do studenej kuchyne
  • Vhodný aj na vonkajšie použitie

4.4/5 - (15 votes)

Tomáš
Dobrý deň, volám sa Tomáš a som hlavným redaktorom tohto magazínu. Už 10 rokov sa venujem zdravému životnému štýlu. V mojich článkoch vám ponúknem môj názor a hodnotenie rôznych tém.

2 Komentáre

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

4.4/5 - (15 votes)