Aj vám často brní ruka, cítite bolesť a máte pocit, akoby vám v nej pochodovala armáda mravcov? Citlivosť vašich prstov je stále horšia a niekedy nedokážete uchopiť ani pero? V noci sa trháte zo spánku v strachu, že ste o ruku prišli, pretože si ju vôbec necítite?

Týmito otázkami sme len okrajovo načrtli život so syndrómom karpálneho tunela.

Ide o takzvané ochorenie z povolania a lekári hlásia stále viac pacientov s touto diagnózou.

Nemusíte pritom vykonávať žiadne extrémne náročné povolanie. Akékoľvek manuálne zamestnanie, pri ktorom ruka zostáva dlhé hodiny v neprirodzenej polohe je rizikové. Dobrým príkladom sú ľudia pracujúci s počítačom alebo krajčírky.

Tendencia vzniku problémov s karpálnym tunelom narastá aj pri niektorých ochoreniach.

Chcete vedieť, aké sú to problémy?

Prečítajte si celú recenziu a dozviete sa oveľa viac. Povieme vám, čo je karpálny tunel, aké sú príčiny, príznaky a spôsoby liečby tejto najčastejšie sa vyskytujúcej choroby z povolania.

Čo to je karpálny tunel?


Karpálny tunel si predstavte ako úzku štrbinu v zápästí. Z troch strán je ohraničený drobnými kosťami a štvrtá je utvorená z väziva.

Touto cestičkou prechádza nerv prenášajúci impulzy do mozgu, a tak ovláda svaly a šľachy, ktoré spájajú ruku s pažou a predlaktím.

V podstate tento nerv riadi pohyblivosť a citlivosť celej ruky.

Ak dôjde k zúženiu tunela z dôvodu dislokácie, úrazu alebo opuchu, zmenšený priestor tlačí na stredový nerv.

A vtedy nastupujú komplikácie typické pre syndróm karpálneho tunela.

Ochorenie sa postupne rozvíja, keď ruka dlhodobo a opakovane vykonáva tie isté pohyby alebo na svaly pôsobí fixované napätie.

práca pri počítači a karpálny tunel

Aké sú príznaky?


Karpálny tunel je zákerný v tom, že vám nedá pokoj ani v noci. Počas spánku sú vaše ruky v pokoji, a práve to je stav, kedy sa objavuje mravčenie, znecitlivenie a silná bolesť.

Bolesť cítite najviac v zápästí, ale niekedy vystreľuje do predlaktia cez pažu až do pleca.

Prvou pomocou je intenzívna masáž postihnutého miesta. Veľa ľudí sa spolieha na tabletky proti bolesti, no to je iba dočasné riešenie.

Koho ohrozuje syndróm karpálneho tunela?


Na Slovensku ochorenie postihuje najčastejšie ľudí vo veku od 50 do 60 rokov. Táto skupina tvorí až 47 % prípadov, ale ochorenie neobchádza ani mladšie ročníky.

Lekári vo svojich správach uvádzajú, že ide o stav, ktorý je spôsobený nadmerným a jednostranným zaťažením končatín.

Problémy sa všeobecne týkajú ľudí, ktorí pri práci zaťažujú ruky a vykonávajú pravidelné a stereotypné pohyby.

Karpálny tunel je napríklad strašiakom pre kuchárov, čašníkov alebo stolárov. Na pozore by mali byť aj zamestnanci kancelárií a programátori, ktorí celý deň rukou ovládajú myš počítača.

Ak sa na vec pozrieme z tohto hľadiska, syndróm karpálneho tunela môže pokojne postihnúť aj mladistvých a deti tráviacich celé hodiny pri notebooku, tablete, hracej konzole alebo telefóne.

karpálny tunel

Rovnako aj umelci platia za potlesk obecenstva svoju daň. Klaviristi či huslisti môžu mať po koncerte náročnú noc.

To isté platí aj pri láske k aktívnemu športu. Ak holdujete kulturistike, zdvíhate ťažké váhy alebo hráte tenis, dávajte si pozor na svoje zápästia.

Do rizikových faktorov spadajú aj niektoré ochorenia.

Syndróm karpálneho tunela viacej ohrozuje diabetikov, reumatikov, ľudí s poruchami štítnej žľazy, obezitou, tehotné ženy,  a tiež ženy po menopauze.

Príznaky syndrómu karpálneho tunela


  • bolesť v prstoch a ruke
  • pocit mravčenia a pálenia
  • opuch zápästia
  • znecitlivenie ruky počas spánku
  • slabnutie ruky a strata jemnej motoriky
  • atrofia svalstva palcového lôžka
  • vypadávanie predmetov z ruky

Aké sú možnosti liečby?


Spôsob liečby karpálneho tunela je veľmi individuálny.

Niekedy stačí zmena stereotypného zaťažovania ruky dlahovaním alebo používaním ergonomickej počítačovej myši.

Po stanovení diagnózy sa lekári najskôr pokúšajú pacientovi pomôcť šetrnejšími metódami, a pokiaľ tieto nezaberú, problém sa musí riešiť radikálnym spôsobom.

bolesť ruky v karpálnom tunely

Konzervatívne metódy


  • Medikamentózna liečba – užívanie liekov proti bolesti a zápalu, obstreky alebo kortikoidná liečba. Lekári odporúčajú liečbu podporiť zvýšeným príjmom vitamínov skupiny B a magnézia.
  • Rehabilitácia – je ako dôležitá súčasť liečby zameraná na ruku a krčnú chrbticu. Cieľom fyzioterapie je vrátiť ruke jej prirodzené funkcie. Prax spočíva v snahe odstrániť alebo aspoň zmierniť stuhnutosť svalstva, šliach, a tým uvoľniť štruktúry, ktoré sú stlačené kvôli opuchu.
  • Fyzikálne procedúry – na zlepšenie stavu sa používa napríklad ultrazvuk, laser, magnetoterapia alebo lokálna kryoterapia (nadštandardná liečebná metóda, zameraná na tlmenie bolesti, potlačenie zápalu a zníženie opuchu spôsobených syndrómom karpálneho tunela.)
  • Domáce triky na bolesť – na akútnu bolesť pomáhajú ľadové obklady, ktoré sa prikladajú na vyrovnané ruky. Chlad uvoľní napätie a tlak. Dobre poslúžia aj elastické ovínadlá a ortopedické pomôcky na spevnenie zápästia.
  • Zmena režimu – pacient by mal dodržiavať pokojový režim a niekedy je dokonca nútený zmeniť zamestnanie.

Operačná liečba


Dnes už majú pacienti na výber z dvoch možností.

Tou prvou je klasická operácia karpálneho tunela. Vykonáva sa v celkovej anestézii a vyžaduje si niekoľkodňový pobyt v nemocnici.

bolesť ruky z karpálneho tunela

Stále viac ľudí sa však rozhodne pre druhú možnosť v podobe endoskopie, ktorá spadá do jednodňovej chirurgie a predstavuje menší zásah do ruky.

Chirurgovia však upozorňujú že žiadny typ operácie nie je 100 % zárukou, že problémy zmiznú.

Ide napríklad o pacientov s nálezom v oblasti krčnej chrbtice. V takomto prípade sú štandardné postupy neúčinné a pristupuje sa ku komplexnejším postupom.

Čo je endoskopia a ako prebieha?


Endoskopia je operačná metóda, ktorá prebieha v lokálnej anestézii, čiže pacient je po celý čas pri vedomí.

Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu prípravu. Pacient absolvuje iba základné predoperačné vyšetrenia a informuje lekára o prípadných alergiách, zdravotných problémoch alebo o užívaní liekov.

Lieky proti zápalom alebo na riedenie krvi by sa mali pred operáciou vysadiť, ale po konzultácii s lekárom niekedy stačí len obmedziť ich užívanie.

Priebeh


Operácia sa vykonáva v bezkrvnom prostredí. To znamená, že pacientovi sa zastaví prúdenie krvi do dlane, a tým sa zaistí, že nebude prekážať pri zákroku.

Chirurg vykoná  malý rez do dlane, a následne uvoľní stredový nerv.

Tým dochádza k uvoľneniu tlaku na nerv v štrbine karpálneho tunela.

Operácia trvá iba 12 minút a pacient môže ihneď hýbať prstami na rukách. Oproti klasickej operácii je endoskopia menej invazívna a bezpečnejšia.

Možné komplikácie však môžu nastať pri nedostatočnom uvoľnení nervu, kedy príznaky stále pretrvávajú.

Zotavovanie


Pacient sa zotavuje v domácom prostredí a pooperačný priebeh si nevyžaduje fixáciu ruky, iba jej sterilné krytie, aby sa zabránilo krvácaniu a infekcii rany.

Krátko po operácii sa môže objaviť bolesť, opuch alebo modriny v mieste ošetrenia.

V takomto prípade sa odporúča držať ruku zdvihnutú nahor a nevyhýbať sa ani liekom proti bolesti.

Lekári odporúčajú začať s rehabilitáciou už na druhý deň po operácii, aby nevznikli zrasty medzi šľachami.

Niektorí pacienti sa môžu dokonca hneď zaradiť do bežného života. No to iba v tom prípade, že nevykonávajú namáhavú manuálnu činnosť.

Existuje prevencia?


Pri každom ochorení platí, že najlepším riešením sú opatrenia, aby vôbec nevzniklo.

Syndróm karpálneho tunela je komplikovaný tým, že je chorobou z povolania a nikdy neviete, či sa rozvinie aj vo vašom prípade. Ak patríte do niektorej rizikovej skupiny a máte strach z bolestí v rukách, ideálna by bola zmena zamestnania, no to, samozrejme, nie je také jednoduché rozhodnutie.

Z preventívneho hľadiska však existuje niekoľko ciest, ako bojovať proti syndrómu karpálneho tunela menej radikálnom spôsobom.

  • Oddych – manuálne pracujúce ruky potrebujú oddych. Využite chvíľu voľna a precvičte si zápästia. Urobte niekoľko sérií krúživých pohybov a doprajte rukám malú pauzu, kým sa opäť pustíte do práce. Niekedy je práce naozaj veľa, no skúste kvôli zdravím rukám obetovať niekoľko minút aspoň vo chvíľach, kedy pociťujete náznaky stuhnutosti alebo tŕpnutia.
  • Ranná rozcvička – nastavte si budík skôr a pred tým, ako odídete do práce rozhýbte si stuhnuté telo, a to vrátane rúk. Ranné cvičenie je v rámci zdravého životného štýlu všeobecne prínosné. Nejde pritom o žiadny kondičný ani silový tréning. Postačí zopár jednoduchých cvikov. Päť minút pohybu každé ráno pomôže telu rozhýbať sa a naštartuje vás do nového dňa.
  • Opatrenia v práci – používanie špeciálnych pracovných a ortopedickým pomôcok je dobrou cestou, ako znížiť tlak na stredový nerv. Ak vykonávate sedavé zamestnanie, investujte do zdravotnej stoličky. Nastavte optimálnu výšku k výške pracovného stola tak, aby boli ruky, lakte a celé telo v správnej polohe. Vyvýšená klávesnica je nežiaduca, pretože ruky sú v extenčnej polohe. Mali by ste používať ergonomickú klávesnicu aj myš. Pri práci s myšou a klávesnicou počítača platí, že zápästia majú byť voľne položené na stole v jednej rovine s predlaktím.

Tip na jednoduchý cvik


  • zaujmite pozíciu na zemi na všetkých štyroch končatinách
  • nohy držte na pozícii bedier a ruky majte dlaňami položené na podložke na šírku ramien
  • chrbát sa snažte držať vyrovnaný a spevnený
  • začnite sa mierne pohupovať smerom dopredu a dozadu
  • týmto jemným pohupovaním tela sa vám prekrvia dlane a zápästia

Karpálny tunel – stručné zhrnutie


Syndróm karpálneho tunela je choroba z povolania spôsobená dlhodobo vyvíjaným tlakom na ruky, ktorý vzniká pri pravidelnej a dlhodobej činnosti.

Prejavuje sa opuchom, ktorý tlačí na nerv, pričom ruka bolí, tŕpne a stráca prirodzenú pohyblivosť.

Riziková je dlhodobá a monotónna práca s rukami, ako aj profesie, pri ktorých je zápästie nepretržite namáhané alebo vystavené vibráciám (práca s vŕtačkou, zbíjačkou a podobne).

Na vývoj ochorenia majú vplyv aj zranenia, niektoré ochorenia a hormonálne zmeny.

Pacient môže podstúpiť farmakologickú liečbu, rehabilitačné cvičenia a vykonať potrebné opatrenia pri domácich aj pracovných činnostiach.

Poslednou možnosťou je operačný zákrok, ktorý dnes už nemusí byť komplikovanou záležitosťou.

Teraz už viete o karpálnom tuneli všetky dôležité informácie. Ak vám život komplikujú nepríjemné symptómy, nejde o nič, čo by sa nedalo za pomoci lekárov a dávky odhodlania zmeniť.

Tým, ktorí sa našli medzi rizikovými skupinami, odporúčame zaviesť do svojho života preventívne opatrenia, a tak eliminovať možnosť vzniku syndrómu karpálneho tunela.

2.4/5 - (5 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu