Hemoroidy – Ako vyzerajú a ako sa ich zbaviť?

Choroby Hemoroidy - Ako vyzerajú a ako sa ich zbaviť?

Vedeli ste o tom, že hemoroidy máme všetci? Áno, je to tak! Hemoroidálne tkanivo sa u každého z nás nachádza v okolí konečníka a vo vnútri análneho otvoru. Slúži ako ohybný a vodeodolný uzáver, ktorý nám napomáha pri udržaní a vyprázdňovaní stolice. Kým máme toto tkanivo zdravé, ani si jeho prítomnosť neuvedomujeme.

Ak však dôjde k jeho zapáleniu, zväčšeniu alebo k inej zmene, vtedy nastáva problém a hovoríme o hemeroidálnom ochorení, o hemoroidoch alebo ľudovo o „zlatej žile“.

Toto ochorenie, keďže sa týka konečníka, je považované za veľmi háklivú tému. Postihnutí o ňom nielenže neradi hovoria, ale často sa ostýchajú k nemu priznať a návštevu lekára odmietajú. Je to však chyba!

Prečítajte si náš článok a dozviete sa všetko, čo potrebujete o hemoroidoch vedieť. Žiaden ostych nestojí za to, aby ste si vedome poškodzovali svoje zdravie. Ako každé ochorenie, aj toto je liečiteľné, len ho netreba zanedbať.

Čo sú hemoroidy? Aké druhy poznáme?


Hemoroidálne tkanivo je tvorené krvnými cievami, spojivovým tkanivom a malým množstvom svalov.

Ak dôjde z nejakého dôvodu k nadmernému rozšíreniu týchto krvných ciev sliznice konečníka, vtedy hovoríme o hemoroidoch.

Rozlišujeme:

  • Vonkajšie hemoroidy – vznikajú pod kožou v okolí análneho otvoru, a to vplyvom hromadenia krvi v žilách a ich následného tlaku na okolité tkanivá. Vzhľadom pripomínajú malé mäkké uzly sfarbené domodra.
  • Pokiaľ nie sú zapálené, sú nebolestivé. Ak sa zapália, stávajú sa veľmi bolestivými, ale ich výskyt je menej častý.
  • Vnútorné hemoroidy – vznikajú vo vnútri konečníka asi 3 cm od análneho otvoru. Nie sú citlivé na dotyk, napnutie, zmenu teploty alebo bolesť, pretože sú pokryté špeciálnym slizničným tkanivom. Ojedinele môže dôjsť k ich vystúpeniu z konečníka. V prvotných štádiách sú nebolestivé, bolestivými sa stávajú vo vyšších štádiách. Ich výskyt je však v porovnaní s vonkajšími hemoroidmi častejší.

Delia sa na 4 štádiá, a to podľa vystúpenia z konečníka:

  1. štádium – žily sú mierne rozšírené, bez väčších ťažkostí, prejavujú sa len slabým krvácaním po stolici (na toaletnom papieri sa môže objaviť krv).
  2. štádium – žilový pletenec sa najmä po vyprázdňovaní mierne vysúva do análneho otvoru, ale spontánne sa vráti späť na svoje miesto. V prípade väčších hemoroidov možno pociťovať svrbenie, pálenia a krvácanie v konečníku.
  3. štádium – hemoroidy vychádzajú von z konečníka, zasunúť naspäť sa však dajú už len manuálne, sami sa dovnútra nevrátia. Príznaky svrbenia, pálenia a krvácania sú intenzívnejšie ako v 2. štádiu.
  4. štádium – hemoroidy sú veľkých rozmerov, trvalo vyčnievajú z análneho otvoru a nedajú sa zasunúť späť. Vystúpená sliznica veľmi svrbí, krváca, dochádza k jej zápalu a pacient pociťuje veľké bolesti.

Pri tomto ochorení hovoríme o jeho cyklickom charaktere.

To znamená, že u postihnutých sa striedajú obdobia s ťažkosťami sprevádzanými prudkými bolesťami a obdobia bez klinických ťažkostí.

Prechodné zmenšenie hemoroidov a zlepšenie stavu hlásia pacienti najmä v zimnom období. Pokiaľ niekto trpí chronickými bolesťami, tieto sú menej intenzívne, zato však dlhotrvajúce.

hemoroidy

Príčiny vzniku hemoroidov a rizikové faktory


Odborníci hovoria, že ide o tzv. multifaktoriálne ochorenie. To znamená, že na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov. Niektoré z nich ovplyvniť dokážeme, niektoré však nie.

Faktory, ktoré ovplyvniť nedokážeme:

  • vek – ochorenie sa rozvíja najmä vo vyššom veku (45 – 65 rokov)
  • starnutie organizmu – v jeho dôsledku dochádza k ochabovaniu svalstva a zníženej peristaltike (pohybu) čriev
  • dedičné faktory
  • niektoré závažné ochorenia – vrodená nedostatočnosť žilovej steny (kŕčové žily), choroby pečene, ochorenia tráviaceho traktu, vysoký krvný tlak (hypertenzia), morbídna obezita, chronický kašeľ
  • tehotenstvo a pôrod

Faktory, ktoré dokážeme ovplyvniť, pretože súvisia s naším životným štýlom:

  • nedostatok tekutín – zanedbávanie pitného režimu
  • nesprávna životospráva – v jej dôsledku môže často dochádzať k zápche alebo naopak k hnačke
  • sedavé zamestnanie, dlhé státie a málo pohybu
  • časté požívanie alkoholických nápojov
  • zadržiavanie stolice
  • dlhodobé vysedávanie na toalete
  • nadmerná záťaž pri vyprázdňovaní
  • niektoré druhy športov (cyklistika, jazdenie na koni, fitness, kulturistika – časté dvíhanie ťažkých predmetov)

Možno hemoroidy dostať pri análnom pohlavnom styku?


Nie! Spojitosť vzniku hemoroidov a praktizovania análneho pohlavného styku nebola zo strany odborníkov  doposiaľ preukázaná.

Análny sex môžete praktizovať aj v prípade, že už hemoroidy máte, samozrejme, je potrebné dodržiavať príslušné hygienické zásady a brať ohľad na aktuálny stav a prítomné príznaky ochorenia.

Liečba hemoroidov


V úvode nášho článku sme už spomenuli, že hemoroidy sú ochorenie, ktoré mnohí radšej taja a návšteva lekára je pre nich neprípustná. Jednoducho sa hanbia a ostýchajú. Robia však veľkú chybu!

Pokiaľ ochorenie zachytíte v prvotných štádiách, viete si s ním veľmi efektívne a rýchlo poradiť a zbaviť sa ho.

Vo vyšších štádiách vám už pomôže naozaj len návšteva lekárskej ambulancie a príslušná liečba.

Návšteva lekára


Ideálne je navštíviť ho hneď, ako spozorujete prvotné príznaky. Lekár totiž najlepšie zhodnotí váš zdravotný stav, urobí vám potrebné vyšetrenie a nasadí primeranú liečbu.

Prvotné vyšetrenie análneho otvoru a konečníka sa vykonáva pohmatom, prípadne lekár zvolí endoskopické vyšetrenie za pomoci špeciálnej trubice, ktorú zavedie do konečníka.

Stanoví štádium ochorenia a v prípade potreby začnete s primeranou liečbou.

Rozlišujeme 3 základné typy liečby


  • Konzervatívna liečba – zahŕňa režimové a diétne opatrenia a medikamentóznu liečbu. Vhodná je v prvotných štádiách s nekomplikovaným priebehom ochorenia prejavujúcim sa len občasným miernym krvácaním. Medikamentózna liečba sa využíva v prípade akútnych stavov na zvládnutie bolesti, zmiernenie opuchu a liečbu zápalu.
  • Semiinvazívna liečba – patrí do nej viacero terapeutických metód, ktoré sa vykonávajú ambulantne, napríklad sklerotizácia (napichnutie žily chemickou látkou, ktorého výsledkom je narušenie žilovej steny uzla), laserová koagulácia (zničenie alebo zmenšenie uzlov laserom), elastická Barronova ligatúra (zachytenie uzla klieštikmi a aplikácia gumového krúžku na krčok hemoroidu, pričom výsledkom je jeho odumretie) alebo technika DG-HAL (vykonáva sa špeciálnym nástrojom, tzv. anoskopom so sondou, ktorý umožní identifikáciu a podviazanie tepien zásobujúcich hemoroidálne uzly krvou).
  • Chirurgická liečba – spočíva v chirurgickom odstránení hemoroidov operáciou, realizuje sa v celkovej alebo lokálnej anestézii a vyžaduje si krátkodobú hospitalizáciu. Operáciu možno vykonať otvorenou alebo uzavretou cestou. V prvom prípade sa jazva po odstránení hemoroidov zahojí spontánne, v druhom prípade sa používa šicí materiál, ktorý má podobu samovstrebateľných stehov.

Zachyťte ochorenie včas!


V počiatočných štádiách ochorenia vám určite pomôže obyčajná úprava vášho životného štýlu, ktorá spočíva v už spomínaných diétnych a režimových opatreniach, akými sú zmena jedálneho lístka, zvýšenie pitného režimu a pohybovej aktivity.

Dôležité je najmä predchádzať tvorbe zápchy, ktorá vplyvom tvrdej stolice spôsobuje pri vyprázdňovaní tlak na hemoroidálne tkanivo.

Pitný režim, pohyb a strava bohatá na vlákninu vedú k zmäknutiu stolice a bezproblémovému vyprázdňovaniu.

Ponúkame vám zopár tipov, ako poľahky predídete vzniku hemoroidov alebo si sami pomôžete pri už jestvujúcich hemoroidoch v počiatočných štádiách ochorenia:

  • konzumujte stravu bohatú na vlákniny – celozrnné pečivo, čerstvé ovocie a zeleninu (strukoviny)
  • zaveďte si a dodržiavajte zvýšený pitný režim
  • nekonzumujte príliš pikantné a korenisté jedlá
  • vybudujte si pravidelný režim vyprázdňovania
  • dbajte o zvýšenú hygienu po vykonaní „veľkej potreby“
  • používajte jemný neparfumovaný toaletný papier, prípadne vlhčené hygienické obrúsky FYTO HEMORAL, ktoré obsahujú komplex rastlinných látok napomáhajúcich spevňovať steny ciev v oblasti konečníka. Vreckovky jemne ošetrujú podráždenú pokožku, je vhodné používať ich na očistu po toalete alebo namiesto toaletného papiera, ale možno ich použiť aj ako obklad na zmiernenie už existujúcich zapálených hemoroidov.
  • nezadržiavajte stolicu – vykonajte ju okamžite, keď je to potrebné a v žiadnom prípade nepotláčajte prvé nutkanie na vyprázdnenie sa
  • nevysedávajte príliš dlho na toalete – čítanie novín, kníh a časopisov, surfovanie na internete, hranie sa na mobile, to sú všetko činnosti, ktoré na toaletu nepatria
  • posilňujte svoje panvové dno rôznymi cvikmi
  • vyhýbajte sa sedavému spôsobu života
  • majte dostatok pohybu – chodievajte na pravidelné prechádzky
  • noste pohodlné, nie príliš tesné oblečenie zo vzdušných prírodných materiálov, zvlášť dbajte na výber materiálu a strihu spodnej bielizne
  • vyhýbajte sa stresovým situáciám, pokiaľ sa do nich dostanete, snažte sa o ich aktívne zvládnutie 

hemoroidy

Ako sa zbaviť hemoroidov farmaceutickými prípravkami


V súčasnosti je na našom trhu dostupné pomerne veľké množstvo voľnopredajných antihemoroidálnych liekov, gélov, čapíkov, olejov, krémov, mastí či iných prípravkov, ktoré obsahujú látky s protizápalovým účinkom a lokálne anestetikum.

Tieto vám pomôžu zmierniť príznaky a uľaviť od bolestí, ktorými sú hemoroidy sprevádzané.

Urobili sme menší prieskum a v záverečnej časti nášho článku vám niektoré z nich ponúkame. Stačí si len vybrať.

Okamžitú úľavu pri bolestiach vonkajších alebo vnútorných hemoroidov a zmiernenie nepríjemných príznakov, ako sú bolesť, zápal a svrbenie, vám prinesie rektálny krém Procto-Glyvenol vo forme masti s obsahom anestetika. Dostupný je aj v podobe čapíkov.

Pre ľudí, ktorí sú náchylní na tvorbu hemoroidov odporúčame RECTOSTOP ultra masť, ktorá obsahuje zložky s antiseptickými, sťahujúcimi a regeneračnými účinkami. Zmierni podráždenie a svrbenie v oblasti konečníka a pokožku chráni pred bakteriálnymi nečistotami.

Olej Fine6 je vynikajúci na podráždenú pokožku v okolí konečníka, ako aj na hemoroidy, ktoré sú už vystúpené z análneho otvoru. Používať ho treba pravidelne aspoň 2x denne po dobu, kým sa vystúpený hemoroid nestiahne dovnútra.

SAFORELLE jemný gél na intímnu hygienu vám pomôže znížiť pálenie a svrbenie hemoroidov a  poškodenej kože v intímnych partiách. Vhodný je pre mužov i ženy, ktoré ho navyše ocenia aj pri gynekologických zápaloch. Za zmienku stojí aj použitie regeneračného gélu s obsahom extraktu z dubovej kôry.

Na pomoc pri problémoch s hemoroidmi odporúčame roztok H4 repar.it, ktorý zmierňuje zápal, opuch a svrbenie v oblasti konečníka. Určený je na vonkajšie použitie. Výsledky sa dostavia pri jeho dlhodobom používaní.

Vynikajúci výživový doplnok HEMOSTOP SYNBIO – DA VINCI by ste určite mali vyskúšať. Je určený na liečbu problémov konečníka a hrubého čreva. Pôsobí proti trhlinám, posilňuje steny hrubého čreva a pozitívne vplýva na jeho činnosť.

Doprajte si sedací kúpeľ v bylinnej zmesi FYTO HEMORAL Bylinný kúpeľ, ktorá je určená na ošetrovanie hemoroidov, urýchľuje ich hojenie a má sťahujúci a protizápalový účinok. Odporúčame tiež sedacie kúpele v odvaroch z dubovej kôry, pagaštanu konského, aloe vera či rumančeka.

3.6/5 - (10 votes)

Tomáš
Dobrý deň, volám sa Tomáš a som hlavným redaktorom tohto magazínu. Už 10 rokov sa venujem zdravému životnému štýlu. V mojich článkoch vám ponúknem môj názor a hodnotenie rôznych tém.

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

3.6/5 - (10 votes)