Celulitída – Čo to je a ako sa jej zbaviť? + (NÁVOD)

ChorobyCelulitída - Čo to je a ako sa jej zbaviť? + (NÁVOD)

Celulitída alebo pomarančová kôra, ako ju tiež zvykneme nazývať, je doslova postrachom žien. Podľa najnovších prieskumov to však už nie je len výsostne ženská záležitosť, ale problém s ňou majú aj mnohí  muži.

Nie však v takom rozsahu, ako je to u nás žien. My ju, žiaľ, poznáme všetky, a to bez ohľadu na náš vek, hmotnosť, spôsob stravovania či životný štýl. Všemožne sa jej snažíme zbaviť a sme ochotné pre to urobiť všetko.

Často však zlyháme, a to z jedného jediného dôvodu. Nič o nej nevieme!

Prečítajte si náš článok a dozviete sa o celulitíde všetko podstatné.

Na pravú mieru uvedieme niektoré nepravdivé, ale zaužívané tvrdenia o nej. Povieme vám, prečo vzniká, na ktorých miestach sa najčastejšie objavuje, ako možno zmierniť jej prejavy a ako s ňou čo najúčinnejšie „zatočiť“.

Čo to je?


Odborný medicínsky názov pre celulitídu je lipohypertrofia. Ide o progresívne degeneratívne zmeny podkožného tukového väziva určitých partií tela.

Predstavte si ju ako veľmi hrubú kožnú riasu, ktorá sa nachádza medzi svalom a pokožkou.

Nadmerný tuk, ktorý sa nám ukladá v podkoží, tlačí na pokožku zospodu, a tým ju deformuje, čo sa prejaví, už spomínaným efektom pomarančovej kôry.

Ak sa kožná riasa zväčší na približne 4 cm, vtedy začne vznikať celulitída. Pokiaľ je jej veľkosť menšia ako 4 cm, vtedy na pokožku netlačí, pekne kopíruje tvar svalov a k žiadnym deformáciám nedochádza.

Prečo sa objavuje väčšinou u žien?


Dôvodov je viacero:

  • Rozdielna hrúbka kože – muži majú kožu hrubšiu ako ženy, preto nie je celulitída u nich taká viditeľná ako u žien.
  • Odlišná stavba spojivového tkaniva – ženy ho majú pružnejšie, je uložené pozdĺžne a majú ho v pokožke menej ako muži.
  • Tvorba estrogénu (ženského pohlavného hormónu) – ten je zodpovedný za zvyšovanie objemu cirkulujúcich tekutín v našom tele a „na svedomí“ má aj hromadenie tukov. Okrem toho majú muži v tele len minimálne množstvo estrogénu, preto sa u nich celulitída nikdy neprejaví v takej intenzite ako u žien.
  • Uloženie a rozloženie tuku – muži majú tuk uložený hlbšie pod kožou a majú ho tiež inak rozložený ako ženy. U žien je ukladanie tuku v istých partiách častejšie ako mužov, takže sú na vznik celulitídy náchylnejšie.

Kedy sa zvykne objaviť?


Keďže priamo súvisí s činnosťou ženských pohlavných orgánov, zreteľná môže byť už v puberte alebo tesne po nej v období pohlavného dospievania.

Výraznejšie sa môže prejaviť počas gravidity, dojčenia, menopauzy alebo v období užívania hormonálnej antikoncepcie.

Predpoklad je, že vzniká v čase rôznych hormonálnych zmien.

Čo ju spôsobuje?


Celulitída sa neobjaví náhle, ale vzniká postupne ako dôsledok nedostatočného žilného a lymfatického obehu.

Spôsobená je naberaním tukových buniek v podkoží a vznikom tukových zhlukov. Ak zhluky nahromadených tukových buniek uviaznu medzi vláknami spojivového tkaniva, začne sa vytvárať hrudkovitá hmota.

Jednoducho povedané, keď sa vrstvy tuku začínajú pretláčať cez spojivové tkanivo a cez vrstvy kolagénových vlákien priamo pod kožu, prejavuje sa to nerovnosťami na povrchu tela.

Všetko je to vlastne zapríčinené svalovou artrofiou, ktorá vzniká vtedy, keď pod kožou zoslabne vrstva svalov, ktorá sa oddelí od pokožky, a vtedy je pod ňou vidno tie neatraktívne usadeniny tuku.

Ďalším faktorom vzniku celulitídy je hormonálna predispozícia – vyššia tvorba ženského hormónu estrogén. Okrem zvýšenej činnosti ženských hormónov ju však môžu vyvolať aj iné faktory:

  • poruchy metabolizmu (nedostatočná činnosť pečene)
  • hormonálne poruchy
  • fajčenie a pitie nadmerného množstva alkoholu
  • genetické faktory
  • nesprávne stravovacie návyky a nadváha
  • nedostatočný príjem tekutín počas dňa
  • nedostatok príjmu vlákniny
  • sedavé zamestnanie a nedostatok fyzickej aktivity
  • poruchy krvnej cirkulácie
  • príjem prostriedkov, ktoré v tele znižujú prietok krvi.

Ako zistíte, že máte celulitídu?


Veľmi jednoducho. Stlačte si oblasť tkaniva medzi palcom a ukazovákom napríklad na vonkajšej strane stehna alebo na zadku.

Normálny tuk bude hladký, ale v prípade, že je miesto postihnuté celulitídou, objavia sa na inkriminovanom mieste jamky alebo hrbolčeky.

Druhy celulitídy


Odborníci rozlišujú tri základné druhy: mäkkú, tvrdú a edematóznu celulitídu.

Tvrdá celulitída

Tvrdá (tuhá) celulitída – je ťažšie viditeľná, lebo je spojená priamo so svalom. Pokožka je napnutá, zrnitá s drobnými jamkami, na dotyk môže byť bolestivá alebo citlivá, pri pohybe sa jej vzhľad nemení.

Postihuje oblasti vonkajšej strany bokov a stehien a vnútornej strany kolien.

Bežnejšia je u mladších žien, môže sa objaviť už v období puberty.

Mäkká celulitída

Mäkká celulitída – nie je spojená so svalom tak silno, je voľnejšia, často prevísa z tela, preto je oveľa viac viditeľnejšia. Pokožke dodáva zvlnený vzhľad, na pohľad vyzerá ako želatína, na dotyk je mäkká.

Pri pohybe mení svoj vzhľad, pretože sa vlastne tiež pohybuje. Jej výskyt sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom a priberaním na váhe.

Postihuje stehná, brucho, zadok a paže. Bežná je u žien vo veku 30 – 40 rokov.

Edematózna celulitída

Edematózna celulitída – súvisí so zadržiavaním vody v organizme a problémami s krvným obehom. Je to najmenej vyskytujúci sa typ celulitídy, ktorý postihuje najmä dolné končatiny v oblasti stehien a kolien.

Nohy pod jej vplyvom strácajú určený tvar, pokožka je bledá, na pocit špongiovitá a na dotyk môže byť bolestivá.

Sprevádzaná je ďalšími príznakmi, ako sú kŕčové žily, opuchy a kŕče v dolnej časti nôh. Objavuje sa u žien vo veku 20 – 30 rokov.

Stupne celulitídy


  • prvý stupeň je voľným okom takmer neviditeľný, objavuje sa len pri stlačení pokožky medzi dvoma prstami,
  • druhý stupeň je viditeľný pri napnutí svalstva a pri sedení, sprevádzaný je nerovnosťami kože, objavujú sa drobné priehlbinky, pokožka má vzhľad pomarančovej kôry,
  • tretí stupeň je už jasne viditeľný, a to bez ohľadu na pozíciu, v akej stojíme či sedíme, sprevádzaný je miernym opuchom, priehlbinky na pokožke sú početnejšie,
  • štvrtý stupeň sa prejavuje výraznými nerovnosťami kože, opuchmi, zväčšovaním tukového tkaniva, tvorbou mnohopočetných podkožných uzlíkov a hrčiek, ktoré sú bolestivé na dotyk.

Miesta výskytu


Keďže sa celulitída vyvíja postupne, najskôr sa objaví v podobe nepekných hrudkovitých jamiek na zadných stranách stehien, následne na ich vnútorných stranách, potom v oblasti brucha a zadku.

Neobchádza však ani zadnú stranu paží a vyskytnúť sa môže aj po oboch stranách trupu.

U mužov sa najčastejšie zvykne objaviť na krku alebo na bruchu.

Genetika


Hoci určité predispozície tu sú, neplatí, že celulitída je geneticky daná.

Odborné štúdie uvádzajú, že v prípade výskytu celulitídy u vašej mamy a starej mamy je viac než 70 % pravdepodobné, že ju budete mať aj vy.

Pri dodržiavaní zdravého životného štýlu sa však celulitída u vás nemusí rozvinúť, aspoň nie do extrémne viditeľnej podoby.

Ak sa celulitída vyskytla u vašej mamy alebo starej mamy, je na približne 70 % pravdepodobné, že ju budete mať aj vy.

Mýty o celulitíde


  • Báť sa jej musia iba obézne ženy – tento mýtus vyvracajú štíhle modelky, ktoré ňou tiež disponujú. Pravdou je jedine to, že na tele obalenom tukom je celulitída viditeľnejšia.
  • Keď športujem, nedostanem ju – tiež to nie je pravda, ale poctivým a pravidelným cvičením dokážete zmierniť vzhľad celulitídy na problémových partiách, ktoré ňou máte postihnuté.
  • Fajčenie na ňu nevplýva – mýlite sa, práve naopak, vplýva, a to dosť podstatne. Fajčením sa zhoršuje priechodnosť ciev a toku krvi, čo spôsobuje problémy aj pri tvorbe kolagénu.
  • Spánok s ňou nesúvisí – to je omyl. Nedostatok zdravého spánku spôsobuje priberanie, čo súvisí so vznikom celulitídy. V posteli preto treba stráviť minimálne šesť hodín a nezabudnúť na kvalitný matrac, vankúš a prikrývku.
  • Pomôže mi smotana – v prípade celulitídy nepomôže. Ak už chcete siahnuť po prírodných látkach, zvoľte prípravky, ktoré svojimi účinkami vašu pokožku hydratujú, vyhladia a vypnú. Odporúčame napríklad arganový olej (považovaný za prírodný elixír mladosti) alebo bambucké maslo, ktoré má antioxidačné a anticelulitídne účinky.
  • Liposukcia ju odstráni – nie je to pravda, ba dokonca sa po liposukčnom zákroku môžu hrbolčeky na koži ešte zväčšiť.
  • Spôsobujú ju toxíny v organizme – toxíny v organizme s celulitídou vôbec nesúvisia. Zabudnite preto na „zázračné“ krémy a tablety propagované kozmetickými spoločnosťami, ktoré vás zbavia toxínov, a tým aj celulitídy.
  • Pomôžu mi skrášľujúce SPA procedúry – nepomôžu, ba dokonca môžu byť nebezpečné. V správach Amerického úradu pre kontrolu jedla a liekov (FDA) sa uvádza, že u niektorých žien takéto ošetrenia spôsobujú na tele trvalé jazvy a zranenia, ktorých už nie možné sa zbaviť.
  • Drahé krémy ju úplne odstránia – spevňovacie krémy z dlhodobého hľadiska môžu pokožku udržať v pevnejšom stave, ale celulitídy vás nezbavia.
  • Obtiahnuté oblečenie mi pomôže – obtiahnuté veci vám zmiernia natriasanie svalov a tukov, ale na celulitídu nijako nepôsobia.

Ako zmierniť jej prejavy?


Zámerne som tejto časti článku dala takýto nadpis.

Celulitída sa totiž úplne odstrániť nedá. Neexistuje na ňu žiadny zaručený liek. S tým sa treba zmieriť.

A pokiaľ vám naozaj strpčuje život tak, že sa jej chcete zbaviť aspoň do takej miery, do akej to ide, tak vám ponúkame niekoľko dobrých tipov, ako jej prejavy zmierniť:

Naše tipy:

  • Pravidelne cvičte – cvičením sa zvýši prietok krvi do problémových oblastí, a to prispieva k posilneniu spojivového tkaniva na miestach výskytu celulitídy. Cvičenie prospeje aj vášmu krvnému obehu, zvýši prietok kyslíka do kože a vytvaruje svaly. Hýbte sa, kráčajte, plávajte alebo praktizujte jogu. Odporúčame cvičiť kalanetiku, ktorá je jednou z najúčinnejších cvičebných metód zmierňujúcich príznaky celulitídy. Dôležité je cvičiť minimálne 20 minút denne aspoň 3x do týždňa. Mnoho vhodných a účinných cvikov nájdete aj na internete.
  • Zmeňte jedálniček – vylúčte zo svojej stravy mastné jedlá, dajte prednosť rastlinným tukom a olivovému oleju. Obmedzte príjem sacharidov, ktoré pri nadmernom požívaní metabolizujú tuky a tie sa potom ukladajú do podkožného tkaniva. Jedzte veľa zeleniny a ovocia, ktorých vitamíny aktivujú látkovú výmenu.
  • Nefajčite – fajčenie zhoršuje prekrvenie pokožky a celkovo ju poškodzuje.
  • Urobte si jemný peeling – ten vašu pokožku zbaví odumretých buniek a nečistôt, pokožku prekrví a farebne ju zjednotí. Môžete použiť peelingové produkty dostupné v predajniach drogérie alebo si urobte domáci peeling. Vymiešajte na kašičku olivový olej s hnedým cukrom. Zmes si následne vmasírujte do navlhčenej pokožky, nechajte chvíľu pôsobiť a opláchnite vlažnou vodou.
  • Navštívte saunu – vysoká teplota sa postará o rozšírenie ciev, čo napomáha prekrveniu pokožky.
  • Použite zábal z morských rias – morské riasy majú odvodňovací a spevňujúci účinok. Naneste si morské riasy na problémové miesta a oviňte ich plastovou fóliou. Tá zintenzívni detoxikačný a prekrvujúci účinok rias. Nechajte pôsobiť aspoň 45 minút. Zábaly aplikujte 1x týždenne.
  • Skúste liečbu po domácky – nižšie nájdete zopár domácich receptov
  • Pite veľa tekutín – dostatok tekutín zbavuje tela toxínov a hydratuje pokožku aj zvnútra. Obmedzte však príjem kofeínu (kávu a kofeín obsahujúce nápoje), ten organizmu dehydruje.
  • Absolvujte masáže – pomáhajú pokožku prekrviť, čím zlepšujú jej vzhľad. Vhodné sú lymfatické masáže alebo lymfodrenáže (tlakové masáže), ktoré rozprúdia lymfatický systém a obmedzujú ukladanie toxínov v organizme.
  • Používajte anticelulitídovú kefku – jej krátke štetinky zlepšujú cirkuláciu krvi a lymfy. Používajte ju pravidelne, denne si ňou masírujte problematické partie tela aspoň 5 – 6 minút. Účinok sa dostaví po niekoľkých mesiacoch.

Zopár domácich receptov

  1. Uvarte zalievanú kávu, usadeninu z nej si po vychladnutí naneste na postihnuté miesta tak, že z nej vytvoríte hrubú vrstvu. Potom si pokožku obaľte igelitom a kuchynským valčekom si celulitídu doslova rozvaľkajte. Robte tak 2 – 3x týždenne.
  2. Do mandľového oleja pridajte dve kvapky esenciálnych olejov z feniklu a rozmarínu a denne si túto zmes dôkladne vmasírujte do pokožky na postihnutých miestach.
  3. Čerstvo vylisovanú šťavu z citróna zmiešajte so štipkou kajenského korenia, premiešajte a denne pite aspoň tri šálky.
  4. Kávový nízkotučný jogurt zmiešajte s hydratačným krémom a každý deň si zmes vmasírujte do pokožky. Môžete si urobiť zábal a nechať pôsobiť aspoň 30 minút.

Zamyslenie na záver


Pokiaľ už celulitídu máte, vedzte, že sa jej nikdy úplne nezbavíte a proces liečby, respektíve zmiernenia jej prejavov je dlhodobý boj.

Obrňte sa trpezlivosťou a hlavne nepodľahnite panike a depresii. Nenechajte sa psychicky zložiť, veď život nie je súťaž krásy.

Majte sa rady také, aké ste. Naučte sa s celulitídou žiť. Ušetríte si tak veľa všetkého – nervov i peňazí.

Nemôžeme byť predsa krásne dokonalé ani dokonale krásne. To sa nedá. Naučte sa preto prijať sa so všetkými svojimi nedokonalosťami, ktoré vás trápia.

Povedzte si, že problémy estetického charakteru vlastne nie sú problémy. Najdôležitejšie je, aby sme boli zdravé, všetko ostatné sú len malichernosti.

4.3/5 - (7 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu