Škrabanie v krku a bolesť pri prehĺtaní môže byť následkom obyčajného prechladnutia alebo pôsobenia suchého vzduchu na sliznicu.

Keď máte plný nos, dýchate ústami, sliznica sa vysušuje a problém je na svete.

Inokedy však bolesť hrdla signalizuje vážnejší stav, a to najčastejšie zápal hltana alebo hrtana.

Ako vidíte, bolesť hrdla je jeden pojem, za ktorým sa však môže skrývať mnoho príčin.

V prípade, že máte oslabenú imunitu, počas chrípkového obdobia sa bolesti hrdla určite nevyhnete.

Aj v tomto prípade platí, že ak chcete nad nepriateľom zvíťaziť, musíte ho poznať.

Či už bolesť hrdla potrápi vás, alebo vaše deti, vďaka našej recenzii budete presne vedieť, čo na ňu pomáha, aké sú jej príčiny a čo s bolesťou hrdla v tehotenstve.

Čo to je?


Bolesť hrdla je definovaná ako symptóm, nie ochorenie.

Najčastejšie sprevádza ochorenia spôsobené oslabenou imunitou, pri ktorých vzniká zápal.

Zapálený môže byť hltan, preň je charakteristické sťažené dýchanie alebo hrtan, ktorý je spojený so zápalom krčných mandlí a problémom s prehĺtaním.

Niekedy bolesť v krku spôsobia vonkajšie vplyvy ako suchý vzduch, alergény alebo veľmi namáhané hlasivky.

Takáto bolesť nemá dlhé trvanie a symptómy sa samovoľne vytratia, avšak zápal si už vyžaduje väčšiu pozornosť.

Na stanovenie správnej liečby je potrebné určiť či má bolesť hrdla infekčný, alebo neinfekčný charakter.

Preto je dôležité sledovať všetky príznaky, ktoré bolesť sprevádzajú a podľa nich určiť pravdepodobnú príčinu.

suchý kašeľ a bolesť hrdla

Príznaky


 • Bolesť – môže byť intenzívna alebo tlmená. Pri intenzívnej cítite bolesť dlhodobo a nepretržite. Tlmená bolesť predstavuje iba jemné pobolievanie. Často sa opakujúca bolesť sprevádzaná vykašliavaním krvi, krvácaním z nosa, zdurenými uzlinami alebo sťaženým dýchaním môže súvisieť s rakovinou.
 • Škrabanie v hrdle – bolesť sprevádzaná škrabaním v krku je najčastejšie vyvolaná vírusmi alebo baktériami dráždiacimi sliznicu, ktorá je často začervenaná.
 • Kašeľ – suchý alebo produktívny kašeľ spojený s bolesťou hrdla je častým príznakom respiračných infekcií. Produktívny kašeľ býva navyše sprevádzaný upchatým nosom.
 • Alergické reakcie – pri bolesti hrdla vyvolaného alergénmi sa objavuje rad ďalších reakcií ako pálenie a slzenie očí, plný nos a v horšom prípade aj zápal očných spojiviek.

Príčiny bolesti hrdla


Ak sa pozrieme na bolesť hrdla z biologického hľadiska, ide o podráždenie sliznice. Avšak toto podráždenie niečo spôsobuje. Možných príčin je hneď niekoľko.

Infekčný zápal – vzniká na podnet vírusov a baktérií, ktoré sa dostali do hrdla z dýchacieho systému. Infekcie spôsobujú rôzne druhy patogénov.

Vírusy

 • chrípkový vírus
 • adenovírusy
 • coxsackie a ECHO vírusy
 • EBV a CMV pri infekčnej mononukleóze
 • herpes vírus
 • paramyxovírusy
 • pikornavírusy

Baktérie

 • arcanobacterium haemolyticum
 • haemophillus influenzae
 • staphylococcus aureus
 • streptococcus pneumoniae
 • streptococcus pyogenes

Vonkajšie vplyvy – sem spadajú faktory ako napríklad suchý vzduch, klimatizácia, fajčenie, prach alebo chemikálie.

Nosohltanové mandle – ďalším dôvodom bolesti hrdla môžu byť zväčšené nosohltanové mandle. Ochorenie sa týka hlavne malých detí. Zväčšia pri ňom dochádza k dráždeniu sliznice, a to stekaním hlienu z nosa do hrdla.

Ďalšie ochorenia – bolesť v krku môže byť spôsobená aj tráviacimi ťažkosťami, a to  hlavne refluxom, ale aj závažnejším onkologickým ochorením či nádorom.

Vyčerpané telo – dlhodobý stres, únava, nespavosť alebo málo oddychu sa celkovo podpisujú na zdravotnom stave. Imunita je oslabená, telo je náchylné na ochorenia horných dýchacích ciest a organizmus je celkovo vyčerpaný. Opakované problémy si vyžadujú riešenie primárneho problému.

Ako sa zbaviť bolesti hrdla?


Prevažná časť ľudí rieši problém svojpomocne, a to prostredníctvom domácich receptov, doplnkov stravy alebo voľnopredajných liekov.

Vo väčšine prípadov bolesť zmizne do niekoľkých dní, no s infekčným zápalom si niekedy sami neporadíte.

Ak sa u vás bolesť objavuje naozaj často a je sprevádzaná ďalšími príznakmi, ktoré nie sú bežné, návštevu lekára neodkladajte.

Domáce recepty


 • Soľný roztok – obyčajná voda so soľou je asi najstarší spôsob, ako sa zbaviť bolesti v krku a zničiť baktérie. Zmiešajte 1 lyžičku soli s 1 dcl teplej vody a kloktajte niekoľkokrát denne po dobu aspoň 30 sekúnd.
 • Slepačí vývar – poctivý vývar je považovaný za najlepší liek na bežné choroby. Kuracie mäso obsahuje aminokyseliny uvoľňujúce nahromadený hlien v pľúcach a dutinách. Tým zaberá aj na bolesť spôsobenú zatekaním hlienu.
 • Med – je známy svojimi antibakteriálnymi, protizápalovými a antibiotickými účinkami, posilňuje imunitu a poradí si s kašľom aj bolesťou hrdla. Upokojuje podráždenú sliznicu a pôsobí protizápalovo. Med má najlepšie účinky v surovom stave, no môžete ho pridať aj do bylinkového čaju. Avšak počkajte, kým trocha vychladne, pretože pri vysokých teplotách med stráca hodnotné živiny a vitamíny.
 • Cesnak – je považovaný za prírodné antibiotikum. Obsahuje účinnú látku alicín, ktorý likviduje baktérie a vírusy. Pri prvých náznakoch bolesti hrdla si dajte surový cesnak alebo ho roztlačený zmiešajte s lyžičkou medu. Podobné účinky má aj surová cibuľa.
 • Bylinky – čaj z mäty, šalvie, skorocelu, lipy alebo harmančeka udržiavajú sliznicu vlhkú, upokojujú ju, a tým tlmia bolesť hrdla. Obsahujú množstvo látok, ktoré podporujú liečbu prechladnutia alebo chrípky.

Čo ponúkajú lekárne na bolesť hrdla?


Výživové doplnky

Sú prijateľnou alternatívou pre ľudí, ktorí preferujú prírodnú liečbu a vyhýbajú sa bežným liekom. Prinášajú úľavu od bolesti, škrabania aj zachrípnutia.

Pastilky, sirupy alebo ústne spreje obsahujú extrakty z rastlín s liečivými vlastnosťami.

V zložení často dominujú bylinky ako šalvia, lišajník, harmanček alebo bioflavonoidy.

Tieto prípravky sú často obohatené o vitamíny dôležité pre obranyschopnosť.

Vitamín C je typickým príkladom bojovníka proti sezónnym ochoreniam a prechladnutiu. Na bolesť hrdla sú dobré doplnky s obsahom zinku, ktorý obsahuje veľa antimikrobiálnych látok. Tie bojujú s infekciou a posilňujú imunitný systém.

Výhody a nevýhody


 • účinok je založený na prírodných liečivách
 • vhodné pre deti, tehotné aj dojčiace ženy
 • dlhodobé užívanie a minimálne riziko vedľajších účinkov
 • môžete kombinovať viacero druhov a foriem súčasne
 • žiadne kontraindikácie s inými liekmi ani v súvislosti so zdravotným stavom

 • účinok sa zvyčajne dostaví postupne
 • neriešia závažnejšie infekcie

Lieky bez predpisu


Na intenzívnu bolesť hrdla rýchlo zaberú lieky z lekárne. Stačí sa iba spýtať lekárnika, ktorý vám odporučí hneď niekoľko druhov v niekoľkých formách.

Môžete si vybrať pastilky, sprej, kvapky, roztok alebo kloktadlo zamerané priamo na bolesť hrdla.

Kvapky a roztoky efektívne pôsobia na zápal a pastilky spoľahlivo tlmia bolesť, a to vďaka lokálnemu účinku v hrdle.

Aj v liekoch nájdete extrakty z rastlín, no účinok je založený na syntetických látkach.

Tie majú silné protizápalové, antimikrobiálne, antibakteriálne a analgetické vlastnosti. Ako príklad spomenieme cetylpyridíniumchlorid a benzalkóniumchlorid.

Výhody a nevýhody


 • rýchly nástup účinku
 • vyššia koncentrácia účinných látok
 • pôsobia cielene na zápal, bolesť a mikróby

 • môžu mať vedľajšie účinky a kontraindikácie
 • nie všetky sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy
 • užívajú sa krátkodobo

Ak sa rozhodnete na boľavé hrdlo nasadiť výživové doplnky alebo lieky, vždy nakupujte iba u spoľahlivých predajcov.

Hlavne internet je plný neserióznych stránok, ktoré lákajú zákazníkov podozrivo nízkymi cenami, ktoré sú na úkor kvality prípravkov.

Orientujte sa podľa recenzií a spokojnosti zákazníkov so službami konkrétneho predajcu.

Bolesť hrdla a režimové opatrenia


 • Na upokojenie podráždenej sliznice a tlmenie bolesti zaberá teplo. Pite tekutiny, ktoré majú minimálne izbovú teplotu a rozhodne sa vyhnite studeným alebo sýteným nápojom. Krk noste zahalený, a hlavne počas zimy ho chráňte pred vetrom.
 • Minimalizujte faktory, ktoré môžu zhoršiť váš stav. Nefajčite, nepúšťajte klimatizáciu a nepreháňajte to ani s kúrením. Vyhýbajte sa prašnému prostrediu a miestnosť, v ktorej sa zdržiavate najčastejšie, pravidelne vetrajte.

Stručné zhrnutie na záver


Bolesť v krku je sprievodný príznak bežných ochorení ako prechladnutie alebo nádcha.

Nekomplikovaný zápal hrdla väčšinou dostanete pod kontrolu aj doma za pomoci prírodných alebo syntetických pastiliek, sirupov, kloktadiel a sprejov.

Pomáhajú aj osvedčené „babské rady“ a keď budete dodržiavať režimové opatrenia, stav rýchlo prejde.

Niekedy má však príčina bolesti hrdla vážnejší charakter. Nesústreďte sa preto iba na samotnú bolesť, ale aj na ďalšie symptómy.

Ak sa objaví horúčka, sťažené prehĺtanie, bolesť ucha alebo opuch lymfatických uzlín a stav pretrváva dlhšie ako týždeň, vyhľadajte lekára.

Môže ísť napríklad o bakteriálnu infekciu, na ktorú zaberajú antibiotiká. V najhoršom prípade je bolesť hrdla spôsobená onkologickým ochorením.

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu