Alchemilka obyčajná – Účinky | (využitie)

MagazínAlchemilka obyčajná - Účinky | (využitie)

Príroda dopraje každému bez rozdielu. Stačí iba využiť jej dary a zužitkovať ich vo svoj prospech. Podľa bylinkárov vraj v prírode nájdete liek na každé ochorenie. Najskôr však  musíte vedieť, čo máte hľadať a ako to použiť.

V tejto recenzii vám porozprávame o bájnej byline, ktorá získala status „božieho daru pre ženy“. Nenápadnú žltozelenú rastlinu môžete poznať pod rôznymi názvami. Niekto o nej rád hovorí ako o plášti pre ženy, ďalší sa jej nežne prihovárajú ako k rosičke alebo ju volajú divý muškát. My sa vyhneme expresívnym menám a budeme o nej rozprávať ako o alchemilke obyčajnej.

Alchemilka začala svoju kariéru vo svete alternatívnej medicíny už v časoch starej Antiky.

Názov však pochádza zo stredoveku a je odvodený od slova „alchýmia“. Legendy rozprávajú o zázračných kvapkách rosy zachytených na malých lístkoch rastliny. Ženy chodili počas májového splnu na lúky, kde sa naboso prechádzali a pili elixír mladosti, zdravia a krásy.

Aj keď takéto príbehy znejú zaujímavo, vy nemusíte čakať do mája ani riskovať prechladnutie tým, že budete chodiť po orosenej tráve. Účinky alchemilky môžete využívať počas celého roka. Prezradíme vám, na čo je alchemilka dobrá, ako pripraviť alchemilkový čaj a ako často ho piť.

Čo to je?

Alchemilka obyčajná sa odborne nazýva alchemilla vulgaris, čo už neznie tak poeticky ako tradičné pomenovania, no nenechajte sa zmiasť. Stále rozprávame o tej istej bylinke.

Zaraďuje sa do čeľade Rosacae (ružovité). Hojne sa vyskytuje vo viacerých krajinách Európy od španielskych hôr, cez Taliansko, Grécko, Ukrajinu až po južnú Škandináviu a krajiny Pobaltia.

U nás je veľmi rozšírená, nakoľko obľubuje horské oblasti, takže rastie takmer všade. Hľadajte ju na vlhkých lúkach, poľných cestách, pasienkoch alebo pozdĺž riek, či na okraji lesa. Možno natrafíte na niektoré jej poddruhy, ktoré sa nepatrne líšia vzhľadom, no účinky majú rovnaké.

Alchemilka obyčajná má charakteristické okrúhle, našuchorené modrozelené listy pokryté jemnými chĺpkami. Práve na chĺpkoch sa zachytáva bájna rosa a vďaka voskovej vrstvičke zostáva na lístkoch dlhšie ako na iných bylinách.

Vytvára hviezdicovité súkvetia s dlhými stonkami a žltozelenými drobnými kvetmi. Radí sa medzi skoré jarné rastliny, no zelená zostáva aj v zime.

Na čo všetko je dobrá?

Alchemilka obsahuje veľa účinných látok, vďaka čomu pomáha pri rôznych zdravotných komplikáciách.

  • Bolestivá menštruácia – najznámejšie využitie bylinky má spojitosť so znížením menštruačných bolestí a úpravou cyklu. Pozitívny vplyv bylinky na gynekologické problémy zaujal aj odborníkov, a preto bola podrobená rôznym štúdiám. Výsledkom sú klinicky overené účinky na redukciu krvácania a úpravu dĺžky cyklu u žien, ktoré trpia nepravidelnou menštruáciou. Vnútorné užívanie alchemilky sa pozitívne prejaví do 3 až 5 dní a z preventívneho hľadiska boli zaznamenané dobré výsledky, ak sa užívala 10 až 15 dní pred menštruačným cyklom. Vonkajšie použitie v podobe odvaru pomáha privýtokoch a zápaloch vagíny.
  • Tehotenstvohorčiny a triesloviny, ktoré alchemilka obsahuje majú blahodarný vplyv na zdravie ženských pohlavných orgánov. Užívanie počas tehotenstva prispieva k posilneniu maternice, čo je dôležité pre plynulý pôrod. Po pôrode zase podporuje regeneráciu maternice a pomáha jej vrátiť sa do pôvodného stavu. Dokonca sa odporúča ako prevencia proti samovoľným potratom. Musíme však upozorniť, že v ranných štádiách tehotenstva sa kvôli svojim sťahujúcim účinkom na maternicu neodporúča.
  • Koža – bylinka sa tradične používa na ošetrovanie poranení kože. Urýchľuje hojenie, zmierňuje bolesť a predchádza zápalu. Na tento účel sa používa vo forme odvaru alebo tinktúry, ktoré sa aplikujú priamo na poškodené miesto. Vďaka svojim účinkom na pleť ju nájdete aj v zložení prípravkov na ekzémy, akné, drsnú a suchú či podráždenú pokožku.

Prehľad kompletných účinkov alchemilky

  • na maternicu pôsobí zvieravo, čím zmierňuje silné krvácanie pri dlhej menštruácii alebo krvácanie mimo pravidelného cyklu či po pôrode
  • má pozitívny vplyv na zhoršenú funkciu vaječníkov
  • pomáha pri ochorení podbrušia alebo ochabnutí podbrušia u žien so sklonom k potratu alebo po ťažkom pôrode
  • zastavuje produkciu materského mlieka
  • pomáha zmierňovať sprievodné príznaky klimaktéria
  • zvyšuje sexuálnu aktivitu u žien
  • udržiava správnu funkciu trávenia, pomáha pri hnačke a kolike
  • môže zlepšiť stavy pri epilepsii, laryngitíde, ochoreniach pečene alebo obličiek a pri traumatických horúčkach posilňuje srdce
  • používa sa ako kloktadlo pri zapálenom hrdle
  • rovnako dobrá je aj ako výplach ústnej dutiny pri krvácajúcich ďasnách alebo po vytrhnutí zuba
  • má odvodňujúci efekt, odstraňuje svalovú slabosť

Aké účinné látky alchemilka obsahuje?

  • Triesloviny – bioaktívne látky patriace do skupiny polyfenov síce nájdete v rôznych rastlinách, no každá má inú koncentráciu týchto dôležitých zložiek. Je preukázané, že pri dlhodobom užívaní dokážu triesloviny pomôcť s hnačkou a slúžia ako prevencia pred tvorbou rakovinových buniek a ochorení srdca. Významné sú ich účinky na ženské telo. Pomáhajú pri predmenštruačnom syndróme, regulujú menštruáciu a podporujú pravidelný cyklus.
  • Fytosteroly – ide o zlúčeniny, ktoré predstavujú najväčšieho konkurenta cholesterolu v súťaži, kto sa vstrebe skôr do organizmu. Výsledkom je zníženie cholesterolu. Ďalšie účinky sú viditeľné na koži. Chránia ju pred škodlivým UV žiarením a prispievajú k rýchlejšej regenerácii buniek, čím sa urýchľuje produkcia kolagénu.
  • Kyselina salicylová – predstavuje rastlinný hormón s protizápalovým účinkom na pokožku. Upokojuje podráždenie, začervenanie a podporuje hojenie. Preto sa často pridáva aj do kozmetických prípravkov na ekzémy, bradavice, psoriázu alebo seboroickú dermatitídu. Pomáha predchádzať problémom s pleťou pred nástupom menštruácie, kedy sa často objavujú vyrážky.
  • Saponíny – sú rastlinné glykozidy, ktorých vlastnosti sa prirovnávajú mydlu. Keď ich zmiešate s vodou, začnú peniť rovnako ako mydlo. Posilňujú imunitný systém, regulujú hmotnosť a podporujú správnu funkciu kardiovaskulárneho systému.
  • Ellagitaníny – sú to polyméry kyseliny ellagovej a nachádzajú sa napríklad v červenom víne a bobuľovom ovocí. Vynikajú protizápalovými, antibakteriálnymi, antivírusovými, antioxidačnými a antikarcinogénnymi účinkami. Vďaka poslednej spomenutej vlastnosti pôsobia ako prevencia pred vznikom rakoviny krčka maternice.
  • Vitamín C – dobre známy vitamín nie je dobrý iba na imunitu, ale dokáže potlačiť silné menštruačné kŕče a dlhodobú bolesť v podbrušku (endometrióza). Zároveň podporuje vstrebávanie železa, ktoré sa počas menštruácie vyplavuje vo vyšších množstvách.

alchemilka rastlina

Má alchemilka nežiaduce účinky?

Doteraz neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Avšak existuje niekoľko obmedzení v spojitosti s jej užívaním:

  • nakoľko obsahuje veľké množstvo trieslovín, neodporúča sa na dlhodobé užívanie
  • neodporúča sa ani ženám na začiatku tehotenstva

Tradičné používanie alchemilky

Alchemilka našla využitie pri vnútornom, ale aj vonkajšom použití. Ak sa rozhodnete nazbierať si ju samy, využite na to slnečné dni letných mesiacov.

Toto obdobie je najvhodnejšie, pretože bylinka vtedy dosahuje najvyššiu koncentráciu účinných látok.

Okrem koreňa môžete bez obáv použiť celú rastlinu. Jej liečivé účinky sú totiž ukryté ako v stonke, tak aj v listoch a kvetoch.

  • Čaj – užíva sa na zmiernenie menštruačných bolestí, na posilnenie pohlavných orgánov, zotavení sa po pôrode alebo v prípade tráviacich ťažkostí. Môžete ho použiť aj ako kloktadlo pri bolesti hrdla, alebo pri liečbe ústnej dutiny.
  • Odvar, olej, tinktúra – používajú sa na ošetrovanie rán, popálenín, problematickú pleť, ekzém a pri zápalových ochoreniach vagíny.
Bylinkový čaj s alchemilkou

Ako pripraviť čaj z alchemilky?

Čaj z tejto bylinky je vraj pre nežnejšie pohlavie hotový elixír zdravia.

Nečakajte však, že ho budete musieť variť pri splne mesiaca a odriekať pri tom čarovné formulky.

Pripravuje sa ako bežný čaj. Budete potrebovať iba zovretú vodu a lístky alchemilky. Tie môžu byť aj sušené, no čerstvá bylinka má na organizmus oveľa výraznejšie pôsobenie.

  • 5 g alchemilky zalejte 2,5 dcl vriacej vody a lúhujte asi 5 – 10 minút
  • ak si želáte silnejší čaj, zvýšte dávku na 8 g, no skráťte dobu lúhovania asi na 25 sekúnd. Použité lístky nevyhadzujte, môžete ich vriacou vodou zalievať opakovane a piť počas celého dňa.
  • tento čaj si môžete dopriať 5 až 10x denne

Alchemilka si výborne rozumie aj s inými bylinkami. Ich spojením do jednej šálky čaju môžete zvýšiť jej účinky.

  • Alchemilka a myší chvost – vyriešia problém s nepravidelnou menštruáciou u mladých dievčat. Bylinky v rovnakom pomere zalejte vriacou vodou a popíjajte počas dňa.
  • Alchemilka a pastierska kapsička – spoločne pomáhajú pri atrofii, kedy dochádza k chradnutiu svalov. Tento čaj sa v ľudovom liečiteľstve podáva deťom na posilnenie svalov, ktoré sú slabé aj napriek dostatočnej výžive.

Ďalšie recepty s alchemilkou

  • Olej – rozdrobenú alchemilku vložte do nepriehľadnej sklenenej fľaše. Čím viacej bylinky použijete, tým lepšie. Do fľaše nalejte panenský olej tak, aby bola alchemilka celá zaliata. Môžete pritom použiť akýkoľvek druh za studena lisovaného rastlinného oleja, no bez výraznej arómy a ochucujúcich zložiek. Dobre uzatvorenú fľašu dajte na chladné a tmavé miesto. Počkajte 1 mesiac, a potom už len zmes preceďte cez gázu a váš vlastný alchemilkový olej je hotový.
  • Alchemilková tinktúra – táto tinktúra je skvelá na rany a problematickú pleť. Do sklenenej fľaše dajte 40 g sušenej alebo 200 g čerstvej alchemilky a zalejte 0,4 l destilátu s obsahom 70 % alkoholu. Proces lúhovania trvá 2 týždne, pričom fľašu každý deň pretrepte. V konečnej fáze preceďte cez gázu. Poprípade zrieďte tinktúru pridaním 135 ml destilovanej vody a 55 ml 70 % destilátu.
  • Sedavý kúpeľ – pomáha ženám pri infekciách intímnych partií, zápaloch vaječníkov aj pri nepríjemných výtokoch. Nakoľko je príprava zdĺhavejšia, urobte si základ na kúpeľ ráno a večer si ho už iba vychutnajte. 200 g sušenej alchemilky zalejte studenou vodou a nechajte odstáť 12 hodín. Výluh sceďte, ohrejte na primeranú teplotu a pridajte do kúpeľa. Procedúru, ktorej ideálna dĺžka je 12 minút, si doprajte 1x do týždňa.
[/su_list]

alchemilka

Alchemilka z lekárne

Ak nežijete v lone prírody, nemáte v blízkom okolí les alebo lúku, bývate v nížinatej oblasti alebo sa vám jednoducho nechce vybehnúť von a nazbierať si bylinky, nemajte obavy, o liečivé účinky alchemilky ukrátení nezostanete.

Nájdete ju totiž aj v lekárni. Sušené listy, porciovaný čaj, ale aj výživové doplnky sú k dispozícii v takmer každej kamennej alebo internetovej predajni.

Váš elixír zdravia síce nebude zadarmo, no je to stále lepšie, ako nevyužiť silu tejto obyčajne – neobyčajnej rastliny.

Ponúkame vám niekoľko tipov na produkty s obsahom alchemilky:

Pár slov na záver

Tento článok bol venovaný v prvom rade ženám, no pozitívne účinky alchemilky môžu vyskúšať aj muži. Ako ste si určite všimli, nepomáha iba s typicky ženskými ťažkosťami, ale jej účinky zasahujú do rôznych oblastí.

Ide pritom o veľmi jednoduchú a dostupnú cestu, ako podporiť svoje zdravie a vyriešiť mnohé zdravotné problémy, ktoré vám komplikujú život. Za nás dostáva alchemilka desať bodov z desiatich.

4.1/5 - (9 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu