Bezlepková diéta a chudnutie

ChudnutieBezlepková diéta a chudnutie

Bezlepková diéta sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejšou medzi zdravo sa stravujúcimi ľuďmi. V tomto článku sa dozviete, kto by skutočne nemal jesť potraviny obsahujúce lepok, aká účinná je bezlepková diéta pri chudnutí, čo môžete jesť a čo by ste nemali.

Pre koho je určená bezlepková diéta?

Lepok je špeciálna rastlinná bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách, najčastejšie v jačmeni, pšenici a raži. Samotný lepok sa skladá z dvoch druhov bielkovín – glutenínu a gliadínu. Na stránke celi.sk môžete nájsť bezlepkové produkty a veľké množstvo článkov na túto tému.

Pôvodne sa bezlepková diéta odporúčala ľuďom s celiakiou – neznášanlivosťou lepku – pretože neumožňuje telu plne stráviť potraviny s obsahom lepku.

Celiakia je v skutočnosti autoimunitná porucha – narúša integritu stien tenkého čreva, čo spôsobuje problémy so vstrebávaním vitamínov a minerálov. V skratke povedané, nie je to zdravé. Lekárska komunita stále hľadá lieky na zvládnutie celiakie, ale bezlepková diéta zatiaľ zostáva najúčinnejším prostriedkom boja proti tomuto ochoreniu.

V súčasnosti čoraz častejšie počujeme slovné spojenie – citlivosť na lepok – nie je to celiakia, ale ľudí postihuje veľmi často. Citlivosť na lepok sa prejavuje symptomatickými bolesťami čriev a hlavy, môže sa prejavovať nadúvaním, chronickou únavou, ekzémami a dokonca depresívnymi duševnými poruchami.

Okrem toho sa v posledných rokoch touto diétou začalo stravovať mnoho zdravých ľudí, aby schudli a zbavili sa zdravotných problémov.

Prečo pomáha bezlepková diéta pri chudnutí?

Lepok je rastlinná bielkovina, ktorá je nerozpustná vo vode. Nachádza sa v obilninách (raž, jačmeň, pšenica) a výrobkoch z nich (kečup, majonéza, čipsy). Ak sa tieto potraviny konzumujú v nadmernom množstve, črevá nedokážu spracovať všetok lepok. Výsledkom je, že sa v nestrávenej forme usadzuje na stenách žalúdka, poškodzuje ich a otravuje telo rozkladnými produktmi. Dôsledkom je zlý zdravotný stav a priberanie.

Vyradenie lepku zo stravy obnovuje metabolizmus, zlepšuje trávenie a čistí črevá, čo prispieva k rýchlemu úbytku hmotnosti (až 4 kg za týždeň). Bezlepkové potraviny sú síce drahšie, ale vďaka stránkam ako couponzone.sk, lacnyjozko.sk alebo zlavobook.sk, si s použitím ich zľavových kupónov môžete nakúpiť potraviny aj výhodnejšie.

Aké potraviny patria do bezlepkovej stravy?

Keďže lepok je bielkovinou obilnín, nie je súčasťou svalového tkaniva zvierat. Pri bezlepkovej diéte možno konzumovať všetky druhy mäsa (hovädzie, kuracie, jahňacie, bravčové), ryby (losos, treska) a mliečne výrobky (syr, kefír, smotana, mlieko). Rovnako ako vajcia. Pohánka a ďalšie plodiny sa podobajú len na obilniny, ale sú to semená kvetov – neobsahujú lepok. Okrem toho bezlepková diéta umožňuje konzumáciu všetkých druhov ryže, ako aj kukurice.

Semená všetkých strukovín (červená a hnedá šošovica, hrach, cícer, biela, červená a čierna fazuľa) sú pri bezlepkovej diéte povolené bez obmedzenia. Spolu s ovocím a zeleninou sú hlavným zdrojom vlákniny. Bezlepková diéta povoľuje všetky orechy, zeleninu a ovocie – od bežných jabĺk a mrkvy až po exotické mango a avokádo. Zemiaky (obyčajné aj sladké) sú tiež bezlepkové a vhodné pre ľudí trpiacich celiakiou.

Tiež sa vyrábajú rôzne druhy bezlepkových cestovín, ako napríklad bezlepkové cestoviny na lasagne alebo bezlepkové rezance.

Maslo, vyčistená bravčová masť, kokosový olej, olivový olej, slnečnicový olej a všetky ostatné rastlinné oleje sa skladajú výlučne z rôznych mastných kyselín. Neobsahujú rastlinné bielkoviny, a teda ani lepok.

Keďže bezlepkové potraviny sú predovšetkým mäso, zelenina a ovocie, takáto strava je zvyčajne oveľa správnejšia z hľadiska vitamínov a minerálov.

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu